zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

DŮM S MOKŘADNÍ STŘECHOU BUDE REPREZENTOVAT ČR NA SVĚTOVÉM FINÁLE ENERGY GLOBE AWARD

20.12.2017
Firma
Ekostyl
Energie
Ekologické stavění, bydlení

Absolutním vítězem 9. ročníku soutěže se poté stal dům s mokřadní střechou. Právě ten tak bude naši zemi reprezentovat v konkurenci dalších 176 projektů na celosvětovém vyhlášení soutěže, jež proběhne 16. ledna 2018 v Íránu...

Slavnostní předávání cen 9. ročníku soutěže E.ON Energy Globe proběhlo letos ve Fóru Karlín opět za účasti kamer České televize. Soutěž každoročně oceňuje projekty a inovativní nápady z oblasti ochrany životního prostředí a úspor energií. Letošní projekty soutěžily v pěti kategoriích: Mládež, Kutil, Firma, Stavba a Obec.

Během slavnostního vyhlášení byly oceněny nejlepší projekty 5 soutěžních kategorií. V kategorii Stavbazvítězil netradiční dům s mokřadní střechou postavený v centru Prahy. V oblíbené kategorii Kutil si první místo odnesla digitální váha BeeSpy sloužící včelařům k monitorování včelstev. Z nominovaných obcí uspěla jihomoravská vesnice Šitbořice s unikátním systémem třídění odpadu, jenž místním obyvatelům šetří peníze a zlepšuje prostředí obce.

Vítězem v kategorii Firma je olomoucká ekologická prádelna, která efektivně využívá energii a teplo z obnovitelných zdrojů. V kategorii Mládež v hlasování uspěla studentská soutěž Český ostrovní důmposkytující studentům prostor zkoumat možnosti soběstačných a na energii nezávislých domů.

Absolutním vítězem 9. ročníku soutěže se poté stal dům s mokřadní střechou. Právě ten tak bude naši zemi reprezentovat v konkurenci dalších 176 projektů na celosvětovém vyhlášení soutěže, jež proběhne 16. ledna 2018 v Íránu. Předkladatel vítězného projektu Michal Šperling v soutěži získal vůz Nová ŠKODA Octavia G-TEC na CNG k trvalému užívání a tepelné čerpadla aroTHERM od společnosti Vaillant.

O vítězích 9. ročníku soutěže E.ON Energy Globe letos rozhodovala odborná porota i široká veřejnost. V každé soutěžní kategorii byly odbornou porotou nominovány dva projekty, o konkrétním vítězi pak v online a SMS hlasování rozhodla veřejnost. Odborná porota sestavená z členů Akademie věd a dalších odborníků pak z vítězů jednotlivých kategorií vybrala celkového vítěze soutěže. Oceněni byli také hlasující, kteří získali auto ŠKODA Citigo, dárkovou kartu Hornbach, balíček výtvarných potřeb Koh-i-Noor nebo sadu dlát a šroubováků.