zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hrádek na Liberecku bude zjišťovat ekologické zátěže v továrně

29.12.2017
Sanace, staré zátěže
Hrádek na Liberecku bude zjišťovat ekologické zátěže v továrně

Hrádek nad Nisou na Liberecku bude zjišťovat, jaké jsou ekologické zátěže ve zchátralém areálu bývalé textilní továrny Benar. Na takzvanou analýzu rizik získalo město státní dotaci 2,2 milionu korun. ČTK o tom dnes informoval starosta Hrádku Josef Horinka (Hrádek potřebuje změny!).

Historie továrny na barvení nití sahá do poloviny 19. století. V minulosti zaměstnávala několik stovek lidí, výroba v ní ale skončila zhruba před 20 lety. Dnes je areál využit jen minimálně. Příhraniční město koupilo areál v roce 2015 za šest milionů korun, aby mělo kontrolu nad jeho využitím. Radnice zatím nerozhodla, jak se zhruba dvacetihektarovým areálem nedaleko centra města naloží. Podle starosty k tomu potřebují vědět právě i to, jaké hrozby z minulosti po předchozí výrobě zůstaly.

"Nelze připravit něco konkrétního bez toho, že bychom nevěděli, co je uloženo v zemi a v konstrukcích budov po předchozích výrobách. Barvy, které se vypouštěly do Nisy, byly různě smíchané s jedy, kyselinami," uvedl starosta.

Problematická místa budou zřejmě bývalá barvírna a kotelna. V areálu jsou podle starosty uskladněné také sudy, které zůstaly po zaniklé výrobě, a nikdo netuší, co v nich je. Radnice podle starosty nyní připravuje výběrové řízení, průzkum by se měl dělat příští rok. Vítězná firma bude v areálu provádět vrty, rozbory, odběry vzorků půdy i stavebních konstrukcí a analýzy. Horinka předpokládá, že výsledky by měly získat v průběhu příštího roku.

Využitím areálu se loni zabývali studenti architektury liberecké univerzity. Všechny vypracované studie počítaly se zachováním šedesátimetrového továrního komínu a využitím některých továrních budov, byť z mnohých by zůstaly jen obvodové zdi. Řadu z nich ale bude třeba zcela zbourat, protože jsou ve velmi špatném stavu.

Studenti navrhli mimo jiné v části areálu soustředit lékařské ordinace, které jsou dnes rozptýlené po celém městě. Podstatnou část areálu navrhují studenti využít k bydlení. V další studii nechybělo hřiště, knihovna nebo třeba kavárna. Několik tipů vzešlo i od místních obyvatel. Objevil se například návrh, že by se bývalá kotelna mohla přeměnit na horolezeckou stěnu. Areál by mohl sloužit i jako zkušebna pro začínající kapely, podnikatelský inkubátor nebo parkoviště. Jednou z možností také je vytvořit z dnes nepřístupného a zarostlého vnitrobloku relaxační a oddechovou zónu, která by spojovala centrum se Schubertovou vilou.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí