zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

EEGA: Ekologické vzdělávání pro nejmenší

29.08.2018
Ekologické vzdělání a výchova
EEGA: Ekologické vzdělávání pro nejmenší

 Představujeme nominované projekty letošního ročníku soutěže E.ON Energy Globe

Předkladatel: Mateřská škola Mateřídouška, Frýdek-Místek

Mateřská škola Mateřídouška ve Frýdku-Místku už několik let aktivně vychovává své děti k ekologickému cítění. Učitelé organizují aktivity jako třídění odpadu, sbírání víček od PET lahví pro další zpracování nebo sběr kaštanů pro lesní zvěř. Děti se učí pěstovat rostliny, pečovat o zvířata v koutku živé přírody a zapojují se do nejrůznějších ekologických projektů a soutěží. Za své aktivity školka získala titul EKOŠKOLA.

Učitelé v MŠ Mateřídouška se rozhodli vést děti k ekologickému myšlení už odmalička. Sběr papíru, pomerančové kůry a použitých baterií byl jenom začátek. Během posledních let se ekologické aktivity školky rozšířily do mnoha oblastí. Děti se učí třeba pěstovat byliny, ovoce a zeleninu na školní zahrádce, kterou společně udržují za pomoci nejen pedagogů, ale i rodičů a věnují se taky tématu energetických úspor.

Mateřská škola organizuje ekologicky motivované akce s různorodým obsahem - Den Země s hledáním pokladu, přípravu krmítek a krmení pro ptáčky v zimě, jarní úklid přírodní zahrady jako společnou akci dětí, rodičů a zaměstnanců MŠ, exkurze do sběrného dvora a plánuje další aktivity.

Děti se pod vedením pedagogů často věnují tvoření z recyklovaných materiálů.

V rámci jednoho z projektů měly děti například za úkol nakreslit piktogramy, které nakonec učitelky rozvěsily ve školce, aby všechny motivovaly k šetření vodou a elektřinou. Mateřská škola taky rozšířila sběr odpadu o malé elektrospotřebiče nebo BIO odpad a založila ,,Hřbitov odpadků", kde si děti můžou kdykoli prohlédnout, jak dlouho se odpadky v přírodě rozkládají.

V roce 2016 se školka zapojila do projektu s názvem ,,Ekoškolka - děti, rodiče a učitelky pro udržitelný rozvoj". Za své aktivity a po provedeném auditu ji byl udělen mezinárodně uznávaný titul EKOŠKOLA, který jí byl v roce 2017 předán v Senátu ČR v Praze.

V čem je projekt výjimečný?

  • Vede ty nejmenší děti k ekologickému myšlení.
  • Podporuje vztah dětí k přírodě.
  • Učí je správně zacházet s odpadem.
  • Do ekologických aktivit zapojuje i rodiče a zaměstnance školky.

O vítězích jednotlivých kategorií mohou lidé hlasovat na webu soutěže www.energyglobe.cz až do 30. září 2018. Představitelé nejlepších projektů v každé kategorii získají úspornou pračku od Miele a plynový kondenzační kotel či tepelné čerpadlo Vaillant. Celkový vítěz vyhraje vůz ŠKODA Octavia Combi G-Tec a od organizátora soutěže v ČR, energetické společnosti E.ON, k tomu dostane tankování CNG na rok zdarma.

Hodnotné ceny čekají i na hlasující. ,,Kromě hlasování letos lidé mohou tipovat celkového vítěze soutěže. Hlavní výhru, tedy užívání vozu ŠKODA Kodiaq Sportline na čtyři měsíce zdarma, získá ten, kdo správně tipne celkového vítěze a zároveň se svým odhadem nejvíce přiblíží skutečnému počtu hlasujících," dodává Vladimíra Glaserová z organizačního týmu soutěže. Vítězové jednotlivých kategorií 10. ročníku soutěže E.ON Energy Globe budou představeni 16. října 2018 na slavnostním vyhlášení, které letos opět odvysílá televize ČT2.

Více informací o soutěži i hlasování je možné najít na webu www.energyglobe.cz.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí