zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Inspektoři ČIŽP kontrolovali provozovatele restaurací a penzionů na Šumavě, 45 % kontrolovaných porušilo zákon

25.02.2019
Šlendryján
Inspektoři ČIŽP kontrolovali provozovatele restaurací a penzionů na Šumavě, 45 % kontrolovaných porušilo zákon

Téměř polovina kontrolovaných subjektů porušila zákon. Taková je bilance kontrol, při nichž inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v roce 2018 prověřovali, jak restaurace a ubytovací zařízení v Chráněné krajinné oblasti Šumava a v Národním parku Šumava nakládají s odpadními vodami.

Inspektoři z oddělení ochrany vod provedli celkem 65 kontrol a uložili 29 pravomocných pokut v celkové výši 268 020 korun. Nejčastějšími pochybeními bylo nakládání s odpadními vodami bez povolení vodoprávního úřadu, odebírání podzemní vody bez povolení a nedoložení likvidace odpadní vody z jímky. Na kontrolní akci se podílelo 22 inspektorů.

,,Z výsledků bohužel vyplývá, že porušení zákona se dopustilo 45 procent kontrolovaných provozovatelů penzionů a restaurací. V těchto kontrolách proto budeme pokračovat i v budoucnu. Ukazuje se totiž, že právní povědomí v problematice vodního hospodářství je stále na nízké úrovni," uvedl Vladimír Jiráček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Českých Budějovicích.

Nejvyšší pravomocné pokuty:

Penzion Klostermann, Nové Hutě - Provozovatel penzionu Zdeněk Vácha dostal pokutu 25 tisíc korun za vypouštění odpadních vod bez povolení vodoprávního úřadu.

Rekreační zařízení Vysoké školy ekonomické, Nicov - Škola dostala jako provozovatel rekreačního zařízení pokutu 15 tisíc korun za vypouštění odpadních vod z čistírny odpadních vod bez povolení.

Horský hotel Dobrá chata a Restaurace Dobrá chata, Zadov - Provozovatel chaty i restaurace společnost HM Management s.r.o. dostala pokutu 15 tisíc korun za vypouštění odpadních vod z čistírny odpadních vod bez povolení.

Penzion Švehlíkova chata, Nové Hutě - Provozovatel penzionu společnost SVESA s.r.o. dostala pokutu 15 tisíc korun za vypouštění odpadních vod z čistírny odpadních vod bez povolení.

Zdroj: ČIŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí