zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Přelouči vznikla naučná stezka po pamětních stromech

03.03.2019
Obec, město
Ekologická dovolená, cestování
Příroda
V Přelouči vznikla naučná stezka po pamětních stromech

Přeloučská radnice dokončila naučnou stezku Pamětní stromy města Přelouče. Lidé se na sedmi místech mohou seznámit s historií města spojenou s výsadbou těchto stromů. Byly vysázeny v letech 1881 až 2018, uvedl Matěj Pešta z Kulturního a informačního centra města Přelouče.

"Je to docela ojedinělý projekt, díky kterému si mohou místní i turisté projít centrum města a dozvědět se, kde je Husova lípa, lípa svobody, lípa na paměť svatby prince Rudolfa a další," uvedl Pešta. U každého stromu je umístěna informační tabule obsahující přehlednou textovou a grafickou část včetně mapy umístění dalších stromů.

Nejstaršími pamětními stromy jsou dvě lípy vysazené na Masarykově náměstí u sochy svatého Jana Nepomuckého na počest svatby korunního prince Rudolfa. Z doby před první světovou válkou pochází i Husova lípa na Pernštýnském náměstí. Po vzniku Československa byla u Švehlova pomníku vysazena lípa svobody. Nejmladší je lípa republiky u sokolovny z loňského roku zasazená ke 100. výročí vzniku samostatného státu Čechů a Slováků.

V Přelouči byla dříve i Gottwaldova lípa z roku 1948 na počest prvního dělnického prezidenta. Dnes již nestojí, v místě u sokolovny blíže k poště vysadili sokolové v roce 1993 sletovou lípu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
4
3. 2020
4.3.2020 - Seminář, školení
Žernosecké vinařství
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí