zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tisíce školáků vyšly do ulic Hamburku pod vedením Thunbergové

07.03.2019
Vzdělání
Klimatické změny
Tisíce školáků vyšly do ulic Hamburku pod vedením Thunbergové

Několik tisíc školáků dnes vyšlo do ulic Hamburku pod vedením světoznámé 16leté švédské aktivistky Grety Thunbergové, která se snaží přimět politiky k odhodlanějšímu boji proti změnám klimatu. Přibližně 3000 dívek a chlapců kvůli tomu zmeškalo vyučování, což vyvolalo i debatu o povinné školní docházce.

Dnešní protest je součástí globálního hnutí známého pod označeními School Strike 4 Climate nebo Fridays For Future. Loni v srpnu ho spustila Thunbergová, když začala každý pátek protestovat před švédským parlamentem. Tím inspirovala mnoho dalších středoškoláků na celém světě.

"Jsme tady, jsme hlasití, protože kradete naši budoucnost," skandovali mladí Hamburčané. Thunbergová ujistila, že takzvané školní stávky budou pokračovat, dokud politici nepodniknou odhodlanější kroky proti změnám klimatu.

Demonstranti v Hamburku rovněž požadovali konec získávání energie ze spalování uhlí. Německo ho plánuje do roku 2038 a také zavedlo přísnější emisní standardy u automobilů. Vysoké ceny zelených vozů a energie však vládní plány komplikují.

Německá ministryně životního prostředí Svenja Schulzeová dnes na twitteru hamburské protesty označila za velmi působivé. Hamburský ministr školství Ties Rabe poznamenal, že ačkoli podporuje snahy mladých lidí učinit svět lepším místem, nikdo ho nezlepší tím, že bude chybět ve škole.

Minulý měsíc se Thunbergová připojila k protestům ve Francii a předtím též v Belgii, kde se jí ze strany Evropské unie dostalo slibu vynaložení miliard eur na boj proti změně klimatu v příštím desetiletí. V prosinci mladá Švédka vystoupila na světové konferenci o klimatu v Katovicích a v lednu apelovala na účastníky Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu.

Globální akce chystá iniciativa Fridays For Future na 15. březen. I studenti z několika českých měst ten den nepůjdou do školy.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí