zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Energy Globe: globální zásobárna nápadů na lepší svět

03.05.2019
Obecné
Energy Globe: globální zásobárna nápadů na lepší svět

Mokřady čistící vodu ve městě, lednička nebo šetrná pošta. To jsou jen některé z projektů, které uspěly v mezinárodním kole soutěže ekologických nápadů a vynálezů Energy Globe Awards...

Do něj se nominují účastníci národních kol ze 177 zemí včetně České republiky. Celý galavečer pak sledují miliony diváků po celém světě.

Pomozte sobě, pomůžete světu

A na takové slavnosti se nakonec můžete se svým projektem ocitnout i vy. Máte-li na svědomí vynález, řešení problému nebo vychytávku, která pomáhá s úsporou energie, vody nebo jinak přispívá k ochraně životního prostředí, můžete se do soutěže E.ON Energy Globe přihlásit a dát o svém nápadu vědět lidem po celém světě.

Z projektů, které se přihlásí do národního kola, nominuje odborná porota dva nejlepší v každé ze šesti tuzemských kategorií - Obec, Kutil, Firma, Mládež, Stavba a Nápad. S výjimkou poslední kategorie, kam spadají řešení, která na realizaci teprve čekají, se oceňují již hotové projekty. O celkovém vítězi rozhoduje hlasování veřejnosti. Odměnou jsou nejen hodnotné ceny, ale hlavně mezinárodně uznávaný certifikát udržitelnosti E.ON Energy Globe. Vítěz národní soutěže navíc může uspět i v mezinárodním kole. Detailnější informace o české verzi soutěže najdete zde.

Mokřady jako čistička vody

Mokřady jako čistička vody.

Příkladem lokálního řešení je projekt zakládání mangrovů tolerantních ke sladké vodě a plovoucích mokřadů na kanálu Punggol v Singapuru. S rychlou výstavbou tady přišli o velkou část zeleně, což zase vedlo ke zvýšené koncentraci dusíku a fosforu z půdy ve vodních tocích. Právě tyto látky rostliny zadržují, a pokud se tak neděje, trpí voda nedostatkem kyslíku.

Situaci vyřešilo založení a kultivace mangrovů (rostlinných společenství rostoucích na hranici moře i pevniny) tolerantních ke sladké vodě a sladkovodních mokřadů. Snížila se tak o 20 % koncentrace dusičnanů a fosfátů ve vodě a její kvalita se zvýšila stejně jako biologická rozmanitost. Oceněnou inovací v tomhle případě je právě unikátní plavební mokřadní systém, který má ve srovnání s opěrnými stěnami ze železobetonu nebo geotextilií menší uhlíkovou stopu a je nákladově efektivnější.

Energy Globe Awards:
Jedná se o jedny z nejprestižnějších světových ocenění v oblasti ochrany životního prostředí. Udělují se od roku 2000 Každoročně představují publiku projekty, které pomáhají šetřit přírodu a energie a přinášejí nová řešení environmentálních problémů. Ceny se vyhlašují v kategoriích Země, Voda, Oheň, Vzduch a Mládí a Udržitelné město. Kromě uznání si vítěz odnese i 10 000 EUR.

Více informací o globálních cenách najdete zde.

Pošťácká auta pro všechny a lednice na sluníčko

Vídeňská pošta dává k dispozici své vozy ve chvílích, kdy nejsou potřebné pro doručování zásilek.

To vídeňské poště vadilo, že rozvozem zásilek škodí životnímu prostředí. Proto vyměnila konvenční vozidla za elektrická a také začala více doručovat poštu pěšky nebo na kole. Tím přispěla ke snížení emisí ve městě. Pošta také sdílí svá elektrická auta i s firmami, které je mohou využít v době, kdy je pošťáci k rozvozu nepotřebují. Navíc ve svých budovách hojně používá fotovoltaické panely.

Další oceněný projekt, mobilní solární chladicí jednotka projektu Solar Freeze, pomáhá farmářům v Keni. Poskytuje jim skladovací prostor pro produkty, které by se jinak v teplém počasí rychle kazily. Zásoby v chladu vydrží 2-21 dní. Tím se sníží ztráta při sklizni až o 90 %. Chladicí boxy se navíc dají převézt z farmy na trh, a tak se až o 60 % zvyšuje i příjem farmářů. Baterie se nabíjí solární energií a generují asi 5,7 kWh energie. A solární lednička je jistě nápad, který ocení i v jiných částech světa.

Mobilní solární elektrárna a uklízecí aplikace

S nápadem, který se může hodit kdekoliv na Zemi, přišla i německá společnost Multicon. Vyvinula totiž mobilní solární elektrárnu. Ta umí nahradit hlasité a znečisťující dieselové generátory, které se často používají hlavně v rozvojových zemích. Solární stanice má integrované solární moduly, zásobník energie a inteligentní řídicí jednotku. Lze jich připojit libovolný počet najednou a zajistit tak potřebnou energii třeba pro nemocnici, uprchlické tábory nebo zařízení k odsolování vody. Jeden 30kWp solární zásobník v Mali poskytuje čistou energii pro 100 domácností.

Aplikace, která pomáhá čistit odpad z moře.

Ve Španělsku se pomocí mobilní aplikace rozhodli zapojit zejména mladé lidi do úklidu ,,mořského" odpadu. Do aplikace Marnoba mohou občané zadávat údaje o výskytu odpadu, jeho složení a původu a pomáhat tak mapovat jeho zdroje a zapojit se do ochrany životního prostředí. Získaná data analyzuje odborný tým Zero Discharge Association a stávají se součástí monitorovacího programu mořského odpadu španělského ministerstva životního prostředí.

Vítězové Energy Globe Awards 2018

  • Kategorie Země: Odolná betonová směs s příměsí uhlíku (Německo)
  • Kategorie Oheň: Přenosná lednice pro farmáře na solární energii (Keňa)
  • Kategorie Voda: Vrty na shromáždění dešťové vody pro zalévání (Indie)
  • Kategorie Vzduch: Zavedení fotovoltaické energie v Afghánských horách (Afghánistán)
  • Kategorie Mládí: Vzdělávací program za méně plastových brček (Spojené státy Americké)
  • Kategorie Udržitelné město: Espoo (Finsko), Yazd (Írán)
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
10. 2019
25.10.2019 - Seminář, školení
31
10. 2019
31.10.2019 - Seminář, školení
Praha, Konferenční centrum VŠCHT, Kolej Sázava
5
11. 2019
5.11.2019 - Seminář, školení
Brno, Kongresové centrum BVV
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
5
11. 2019
5.11.2019 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
12
11. 2019
12.11.2019 - Seminář, školení
Olomouc,
BEA campus Olomouc
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí