Středa, 24. dubna 2024

Ministerstvo zemědělství už vyplatilo veškeré kompenzace za krmnou píci, kterou loni poškodilo sucho

Ministerstvo zemědělství už vyplatilo veškeré kompenzace za krmnou píci, kterou loni poškodilo sucho

Více než 947 milionů korun dostali od Ministerstva zemědělství (MZe) zemědělci, jimž loni sucho poškodilo krmné plodiny pro hospodářská zvířata. První etapa výplat za sucho tedy skončila. V druhé vlně žádostí MZe začalo vyplácet kompenzace za tržní plodiny.

,,Loni sucho nejvíc poškodilo krmné plodiny, jako kukuřici, travní porosty, vojtěšku a jetel. Proto jsme nejdřív začali vyplácet kompenzace za ně. Chtěli jsme tak co nejrychleji ulehčit situaci chovatelům hospodářských zvířat, kteří suchem přišli o krmnou píci. Celkem jsme obdrželi téměř 9 600 žádostí o odškodné, což je mimořádně vysoké číslo, takže mimořádně náročné bylo i všechny vyřešit," řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

V druhé vlně kompenzací za tržní plodiny, jako je například obilí nebo brambory, podali zemědělci více než 3 600 žádostí. Schváleno je už přes 300 žádostí a v současnosti MZe začíná vyplácet první peníze, které tento týden dostanou zemědělci na své účty. Na kompenzace za sucho z roku 2018 byly celkem připraveny 2 miliardy korun.

Při poškození plodin v rozsahu 30 - 50 % je kompenzace 10 % nákladů, které měli zemědělci s jejich pěstováním (u trvalých travních porostů 20 %).

Při poškození v rozsahu větším než 50 % je kompenzace 20 % nákladů, které měli zemědělci s pěstováním dané plodiny (u trvalých travních porostů 40 %).

MZe vyplácí kompenzační podpory pro zemědělské subjekty prostřednictvím Rámcového programu řízení rizik a krizí v zemědělství. Po schválení vládou lze teprve jeho prostřednictvím vyplácet poškozeným zemědělcům kompenzace, jejichž výše se odvíjí podle prokazatelného poškození a finančních možností státního rozpočtu.

V roce 2015 tak MZe jako kompenzace za sucho vyplatilo 3580 žadatelům téměř 1,19 miliardy korun, v roce 2017 dostalo 3239 žadatelů 1,17 miliardy korun.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů