zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

FlixBus nabízí možnost přepravy kol nejen na sezónních linkách

23.06.2019
Doprava
Ekologická dovolená, cestování
FlixBus nabízí možnost přepravy kol nejen na sezónních linkách

Doprava má na svědomí okolo 30 procent emisí oxidu uhličitého v ovzduší. Lidé by tak měli dobře zvážit, které dopravní prostředky budou k přepravě využívat. Letadla a auta, ať už sdílená nebo ne, přispívají ke znečištění životního prostředí nejvíce. Oproti tomu cyklistika, městská i cykloturistika, se nabízí jako dopravní prostředek, který je šetrný ke klimatu a pozitivně přispívá i k utužování pevného zdraví jedince. Myslete na to při vaší cestě do práce i plánování příští dovolené a vezměte si jízdní kolo s sebou.

Dle studie UBA (Německé agentury pro životní prostředí) z roku 2014 je uhlíková stopa u dálkových meziměstských autobusů 32 g na osobokilometr. Těsně tak porážejí vlaky s 42 g/osbkm a na plné čáře předbíhají osobní automobily se 142 g/osbkm i letadla s 211 g/osbkm. Zelené autobusy FlixBus jsou ekologickou špičkou mezi dálkovými dopravními prostředky.

Právě dálkové autobusy FlixBus totiž můžete využít i k přepravě jízdního kola do cílové destinace. ,,Udržitelná a ekologická mobilita je jednou z našich hlavních priorit. Různými prostředky se snažíme našim zákazníkům pomáhat snižovat jejich vlastní uhlíkovou stopu spojenou s cestováním. Například na trase z Liberce do Prahy jsme v nedávné době nainstalovali nosiče pro až tři jízdní kola. Pokud chtějí udělat více pro své zdraví a spojit cestu autobusem s jízdou na kole, stačí vystoupit na Černém Mostě a do centra Prahy dojet na kole," uvádí mluvčí FlixBusu Martina Čmielová.

Autobusy můžete využít i pro plánování aktivní cykloturistiky v zahraničí, například v okolí jezera Bled nebo u Balatonu. Každý FlixBus z Prahy do těchto destinací má v zadní části speciální nosič na kola. Stačí si zajistit rezervaci nosiče, kolo přivést k autobusu a řidič jej do nosiče bezpečně upevní.

FlixBus svým zákazníkům navíc nabízí i možnost kompenzovat produkci CO2 na konkrétní cestě. Zaškrtnutím políčka během procesu rezervace můžete souhlasit s malým příspěvkem (obvykle 1 až 3 % ceny jízdenky) a přispět tak k ochraně životního prostředí. Tento příspěvek slouží ke kompenzaci cesty a funguje jako dar, který je investován do dalších projektů snižujících vypouštění emisí do ovzduší.

FlixMobility se v posledních letech snaží posouvat udržitelnost hromadné dopravy v různých oblastech. Po loňském spuštění prvních dálkových elektrobusů v Německu a ve Francii společnost v nedávné době oznámila, že čtyři její vlaky FlixTrain jsou nově poháněné zelenou elektřinou z obnovitelných zdrojů, zatímco konkurenční provozovatelé vlaků ještě stále využívají elektřinu (částečně) produkovanou uhelnými elektrárnami významně znečišťujícími ovzduší.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí