Sobota, 20. dubna 2024

Stanovisko MŽP k jednání odborníků k povolení plošné aplikace přípravku Stutox II na zemědělskou půdu

Stanovisko MŽP k jednání odborníků k povolení plošné aplikace přípravku Stutox II na zemědělskou půdu

Po včerejším jednání na Ministerstvu zemědělství nadále trvá stanovisko Ministerstva životního prostředí, které nesouhlasí s plošnou aplikací přípravku Stutox II na zemědělskou půdu, a to s ohledem na rizika, které taková aplikace nese pro životní prostředí.

,,Ministerstvo životního prostředí svým stanoviskem nemůže z pohledu práva anulovat rozhodnutí ÚKZÚZ, které plošnou aplikaci na začátku minulého týdne povolilo. Proto vítáme po dnešním jednání i nadále trvající zákaz ministra zemědělství Tomana aplikovat plošně přípravek Stutox II na pole," uvedl po jednání náměstek sekce ochrany přírody a krajiny na Ministerstvu životního prostředí Vladimír Dolejský a dodává, že ,,MŽP je samozřejmě připraveno nadále jednat se všemi zúčastněnými o dalším postupu vůči kalamitě hrabošů."

Jak už Ministerstvo životního prostředí upozornilo v tiskové zprávě ze dne 8. srpna 2019, plošná aplikace by byla v rozporu se zákonem o ochraně přírody a krajiny. Náměstek Dolejský proto dnes na jednání současně upozornil, že aplikace by neměla být paušální, jak bylo navrženo v povolení Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, ale s ohledem na platný zákon o ochraně přírody a krajiny mohou zemědělci v případě kalamitních stavů případně požádat o výjimku z ochrany zvláště chráněných živočichů, popř. z územní ochrany. Orgán ochrany přírody a krajiny posoudí na základě žádosti konkrétních zemědělců, zda je možné aplikaci rozhozem na povrch pozemků povolit. Při udělování výjimky bude nutné individuálně vyhodnotit všechna rizika takové aplikace pro životní prostředí. O výjimku mohou zemědělci žádat u příslušných orgánů ochrany přírody a krajiny tedy u krajských úřadů, resp. na území CHKO u regionálních pracovišť Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

,,Plošná aplikace přípravku Stutox II není povolena ani v Rakousku, ani v Německu, a podle našich informací plošně ani na Slovensku. Je potřeba začít vážit nejenom ekonomické dopady na zemědělce, ale také dopady na životní prostředí a ekosystémové služby přírody. Je potřeba se ptát, kdo nám zaplatí nevratné škody na životním prostředí," uzavírá náměstek Dolejský.

Proti plošné aplikaci STUTOXu II se jednoznačně vyjádřili vedle ekologických organizací také například zástupci Asociace soukromých zemědělců.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů