zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Veřejnost má sázet stromy, při kácení ale musí mlčet

05.10.2019
Příroda
Urbánní ekologie
Veřejnost má sázet stromy, při kácení ale musí mlčet

Zelený kruh s Arnikou vítají nový dotační program Ministerstva pro životní prostředí na podporu komunitní výsadby stromů na veřejných prostranstvích. V souvislosti s tím však upozorňuje na stále více oklešťované možnosti veřejnosti chránit stromy již zasazené. Cíle programu, který hodlá investovat 100 milionů korun, tak mohou být rychle zmařeny.

Veřejnost byla před dvěma roky vyloučena z řízení, v nichž se rozhoduje o kácení stromů kvůli stavebním projektům (1), v současné době projednává parlament novelu zákona o drahách, která má umožnit kácet dřeviny v blízkosti tratí jen dle uvážení správce cesty a bez jakékoli konzultace s odbornými pracovišti veřejné správy (2).

,,Pokud má mít program dlouhodobý pozitivní vliv na obce, města i krajinu, musí se stát znovu umožnit místním spolkům chránit stromy již vysazené. Konkrétně to znamená vrátit do stavebního zákona účast veřejnosti v řízeních, kde se o kácení rozhoduje. Každý jeden strom má pro naše klima nezastupitelnou roli a zaslouží si ochranu. Důvody, proč se stromy kácejí, musí být pod kontrolou jak odborných pracovišť veřejné správy, tak veřejnosti," uvedl ředitel Zeleného kruhu Daniel Vondrouš.

,,Arnika iniciativu ministerstva podporuje. Pokud ale nebudou mít vysázené stromy dlouhodobě zajištěnou kvalitní péči a zejména právní ochranu, nemohou nám přinést požadované benefity a nepomůžou nám zmírnit dopady klimatické změny. Bavíme se tu o desítkách let, které malá sazenice potřebuje, aby se z ní stal vzrostlý strom. Jsme proto znepokojeni přístupem státních institucí, které si opakovaně vynucují zásahy do zákona o ochraně přírody a krajiny, usnadňující jim kácení vzrostlých stromů prakticky bez omezení," upozornila Marcela Klemensová z Arniky, vedoucí kampaně Zachraňme stromy.

Spolky věnující se ochraně životního prostředí jsou vyloučeny z většiny územních a stavebních řízení od ledna 2018 s odůvodněním, že způsobují svými připomínkami průtahy v řízení. Praxe však ukázala, že k žádnému zrychlení v povolovacích řízeních nedošlo. Zdržení způsobovalo a nadále způsobuje především nedodržování lhůt ze strany úřadů. Naopak lidé nesmějí připomínkovat mj. návrhy na kácení stromů, které - nově s podporou státu - sami vysazují.

Poznámky pro editory:
(1) http://www.zelenykruh.cz/tiskove-zpravy/vratit-prava-lidem-budou-muset-poslanci-senat-neschvalil-ucast-obcanu-pri-povolovani-staveb
http://www.zelenykruh.cz/bily-slider-na-hp/senatni-vybory-odmitaji-ruseni-obcanskych-prav-pripravuji-navrh-na-vraceni-prav-chranit-sve-prostredi-do-stavebni-novely


(2) https://arnika.org/zmizi-kolem-zeleznic-zbytecne-statisice-stromu-poslanci-projednaji-katastrofalni-novelu-zakona-o-drahach
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Institut Cirkulární Ekonomiky
10
6. 2020
10.6.2020 - Ostatní akce
https://www.ciraa.eu/event/cirkularni-ekonomika-v-gastronomii/#tickets
Institut Cirkulární Ekonomiky
23
6. 2020
23.6.2020 - Ostatní akce
https://www.ciraa.eu/event/dotace-pro-cirkularni-ekonomiku/#tickets
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí