zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Poslanci a odborníci budou ve sněmovně diskutovat o zvířatech v cirkusech

25.10.2019
Obecné
Poslanci a odborníci budou ve sněmovně diskutovat o zvířatech v cirkusech

V úterý 29. 10. 2019 se v Poslanecké sněmovně od 10:00 hodin uskuteční seminář s názvem Využívání volně žijících druhů zvířat v cirkusech v České republice. Akce probíhá pod záštitou Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny a organizuje ji Svoboda zvířat. Aspekty týkající se drezury a vystupování volně žijících druhů zvířat budou krátce představeny napříč oblastmi jako jsou legislativa a ochrana ohrožených druhů, ale i z pohledu praxe reálného fungování cirkusů a veterinárních kontrol. Následovat bude panelová diskuse.


Na semináři vystoupí advokát JUDr. Jaromír Kyzour, etolog Mgr. Stanislav Lhota, Ph.D., veterinární lékařka a bývalá kontrolorka cirkusů Krajské veterinární správy MVDr. Radka Kabrhelová, zástupce iniciativy Cirkusy společně Jaromír Pavlík a zástupkyně Svobody zvířat Ing. Anna Bernátková.

Pozvání do diskuse přijala celá řada odborníků - Bc. Romana Albrecht Lišková (majitelka Zooparku Na Hrádečku), Mgr. Miroslav Bobek (ředitel Zoo Praha), PhDr. Petr Fejk (bývalý ředitel Zoo Praha), MVDr. Martin Hovorka, Ph.D. (ředitel Zoo Brno), Mgr. Jiří Mach (vedoucí oddělení mezinárodních úmluv a zástupce ředitele odboru druhové ochrany a implementace mezinárodních závazků na Ministerstvu životního prostředí), MVDr. Přemysl Rabas (ředitel Safari Park Dvůr Králové), Ing. Silvie Ucová (Odborný rada, Oddělení mezinárodní spolupráce na Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR).

V diskusi nebudou chybět ani zástupci cirkusů v zastoupení nejen přednášejícího Jaromíra Pavlíka, ale i Hynka Navrá! tila ml. (Cirkus Humberto) a MVDr. Dušana Usvalda (specializovaný veterinární lékař).

"Smyslem semináře je představit českým zákonodárcům problematiku využívání volně žijících druhů zvířat v cirkusech a vést o ní věcnou debatu v kontextu současné vládní novely," vysvětluje Daniela Petržilková z pořadatelské organizace Svoboda zvířat.

Před prázdninami doputovala do Parlamentu vládní novela zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, která právě čeká v Poslanecké sněmovně na své první čtení jako Sněmovní tisk č. 514. Novela mj. navrhuje zákaz drezury nově narozených slonů a delfínovitých a rozšiřuje tak stávající zákaz drezury platný od r. 2004 pro nově narozené primáty, ploutvonožce, kytovce (vyjma delfinovitých), nosorožce, hrochy a žirafy. Novela také přichází s licenčním řízením pro veřejné vystoupení s vybranými druhy šelem a jejich rozmnožování za účelem veřejného vystoupení. Nicméně Svoboda zvířat usiluje o to, aby byl v rámci druhého čtení podán pozm! ěňovací návrh, který v cirkusech zastaví využívání i všech ost! atních volně žijících druhů zvířat.

"Zákaz vystupování volně žijících druhů zvířat v cirkusech je nevyhnutelnou součástí vývoje k pokročilejší společnosti," říká jeden z přednášejících, etolog Mgr. Stanislav Lhota, Ph.D.

Podle reprezentativního průzkumu veřejného mínění ze září loňského roku by většina české veřejnosti rozšíření zákazu na všechny druhy volně žijících zvířat uvítala. Využívání volně žijících či dokonce všech zvířat v cirkusech zastavilo v Evropě již 15 států. Podle Svobody zvířat je v současnosti v cirkusech v České republice přibližně 150 zvířat volně žijících druhů kočujících v 15 cirkusech.

Více informací najdete na www.cirkusybezzvirat.cz, Pozvánku a program semináře najdete zde: svobodazvirat.app.box.com/s/6qhpsh90u3nuf0ciriqw2zeog9nyz36k

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
1. 2020
25.1.2020 - Přednáška, diskuse
Roztyly, Michelský les
INISOFT s.r.o.
28
1. 2020
28.1.2020 - Seminář, školení
Liberec, Centrum Babylon Liberec
INISOFT s.r.o.
29
1. 2020
29.1.2020 - Seminář, školení
Praha, hotel Occiedental Five
INISOFT s.r.o.
30
1. 2020
30.1.2020 - Seminář, školení
Olomouc, Comfort Olomouc Centre
INISOFT s.r.o.
6
2. 2020
6.2.2020 - Seminář, školení
Praha, hotel Occidental
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí