zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Kamenném vrchu v Brně začnou kácet suché stromy

26.11.2019
Příroda
Sucho
Na Kamenném vrchu v Brně začnou kácet suché stromy

Plánované kácení uschlých stromů v brněnské přírodní rezervaci Kamenný vrch začalo v pondělí, trvat bude asi týden. Návštěvníci rezervace by se kvůli bezpečnosti neměli pohybovat v blízkosti zásahu, řekla dnes ČTK Tereza Žižková z ekologického sdružení Rezekvítek, které se o rezervaci dlouhodobě stará. V rezervaci loni kvůli dlouhodobému suchu uhynulo asi 1000 stromů.

Loni podle Rezekvítku uschlo na ploše necelých dvou hektarů asi 80 procent stromů, letos uschly další. "Naše prognózy se potvrdily a borovice začínají pomalu ale jistě padat," uvedl za Rezekvítek Vilém Jurek. Stromy podle ochranářů loni na konci léta nevydržely dlouhodobé sucho, poté je oslabené ještě napadl lýkožrout. Největší škody jsou v takzvaném západním cípu směrem na Kohoutovice, kde jsou souvislejší výsadby jehličnanů.

Ochranáři chtěli s kácením původně začít už letos v létě, kvůli vytíženosti strojů to ale nebylo možné. Kácet se bude pouze v okolí cestiček v osmimetrovém pásu po obou stranách. Střední část zůstane podle ochranářů nedotčena a ponechána samovolnému vývoji. Jurek uvedl, že místo kácení je už vyznačené, a to včetně stromů, které by pokáceny být neměly. Jde především o jeřáby, duby nebo třešně ptačí.

Ochranáři upozorňují všechny návštěvníky Kamenného vrchu, aby se v době plánovaného zásahu nepohybovali a ani nezdržovali v té části rezervace, kde se bude kácet. "Jde nám o bezpečnost všech, kdo se budou v rezervaci pohybovat. Proto je lepší se jí v nastávajícím týdnu vyhnout," uvedla Žižková. Před kácením budou místa zásahu ještě vyznačena cedulkami a v případě potřeby budou použity bezpečnostní pásky.

Obnova lokality bude podle ochranářů trvat dva až tři roky. S výsadbou nových stromů se ale nepočítá. Ponechány budou zdravé borovice, jsou tam i takzvané nálety javorů a dubů, které chtějí ochranáři zachovat.

Kamenný vrch je jednou z mála typických stepních oblastí v zemi, rezervací byl vyhlášen v roce 1978 kvůli velkému množství konikleců, které tam rostou. Na 12 hektarech jich podle ekologů vykvétá na jaře kolem 50.000.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí