Čtvrtek, 25. dubna 2024

Učiliště v Praze 9 se změní na energeticky soběstačnou budovu

Učiliště v Praze 9 se změní na energeticky soběstačnou budovu

Budova učiliště v pražských Hrdlořezech se v rámci rekonstrukce mění na energeticky soběstačnou a inteligentní stavbu. Využívat bude fotovoltaické a bateriové systémy. Instalované senzory umožní přizpůsobení podmínek provozu danému rozvrhu. Počítá se zelenou střechou nebo stíněním pomocí rostlin. Ve škole budou k dispozici dobíjecí stanice pro elektrokola a jeden elektromobil. Praha jako zřizovatel školy za rekonstrukci zaplatí zhruba 220 milionů korun bez DPH, převážnou část uhradí z evropských fondů. Novinářům to dnes řekl radní Vít Šimral (Piráti) a zástupci projektantů. Práce by měly být dokončeny v květnu 2021.

Škola bude z hlediska energetických výdajů fungovat na principu prediktivního řízení. Spotřeba budovy by měla být známá pro následující den, díky tomu s dodavatelem energií byla nastavena dynamická cena za elektřinu. Příjemné klima v budově budou zajišťovat regenerační rekuperátory. Stavební firma provede v budově dispoziční úpravy, měla by se zlepšit akustika i osvětlení. Instalováno bude LED osvětlení s regulací intenzity v závislosti na úrovni denního osvětlení.

Projekční firma navrhla důkladné zajištění fyzické i datové bezpečnosti. Každý žák se bude muset po příchodu do školy přihlásit do systému. Kdo tak neučiní, nebude se moct přihlásit k wifi nebo nedostane oběd. Uvažuje se také, že pokud nebude žák ve škole, rodičům přijde upozornění emailem, řekl generální ředitel společnosti Ecoten Jiří Tencar, jehož tým má na starosti vedení přestavby.

Mezi další zlepšení patří nakládání s vodou. Odpadní voda ze sprch bude využívána na splachování záchodů. Zadržována bude také dešťová voda, kterou se bude zalévat.

Praha v červnu vyhlásila stav klimatické nouze. Zavázala se ke snížení množství emisí oxidu uhličitého o 45 procento do roku 2030. Hlavní město by mělo být do roku 2050 bezuhlíkové. Odborná komise připravuje další opatření. Zabývá se udržitelnou energií, udržitelnou mobilitou, cirkulární ekonomikou a adaptační strategií na změnu klimatu.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů