Pátek, 29. března 2024

Fond vedený Gatesem investuje do syntetického palmového oleje

Fond vedený Gatesem investuje do syntetického palmového oleje

Soukromý investiční fond Energy Ventures vedený Billem Gates investuje zhruba 20 milionů USD (457,4 milionu Kč) do newyorské začínající firmy C16 Biosciences, která pracuje na výrobě udržitelné alternativy palmového oleje. Uvedla to agentura Bloomberg.

Firma vznikla před třemi roky. Využívá kvasinky k přeměně potravinového odpadu a vedlejších průmyslových produktů na syntetický palmový olej, který podle ní může nahradit klasický rostlinný olej. Investici chce společnost použít na rozšíření týmu a technologie. C16 je jedním z rostoucího počtu tzv. start-upů pracujících na vývoji alternativ k některým produktům.

Zájem o náhradu palmového oleje se zvyšuje kvůli snahám omezit dopad jeho produkce na životní prostředí. Většina palmového oleje se produkuje v tropech, kde firmy často ničí lesy, aby získaly prostor pro plantáže. Mnoho producentů také k likvidaci lesů využije požárů. To zvyšuje emise skleníkových plynů a ničí biologickou rozmanitost regionu.

Použití palmového oleje v každodenním životě se v posledních desetiletích rozmohlo. Trh rapidně expanduje a jeho hodnota v příštím roce může dosáhnout téměř 93 miliard USD. Olej se začal masivně používat hlavně od poloviny 90. let a podle neziskové organizace Palm Oil Investigations se nyní nachází ve více než 50 procentech spotřebitelských produktů.

Cílem Energy Ventures je investovat do firem, které mají potenciál ke snížení emisí ročně až o 500 milionů tun. Mezi investory fondu patří zakladatel Amazonu Jeff Bezos, Šéf Virgin Group Richard Branson a zakladatel a většinový vlastník agentury Bloomberg Michael Bloomberg.

Udržitelný palmový olej je již na trhu k dispozici, jeho produkce je však malá a není levný. To je důvod, proč se start-upy, jako C16, snaží najít něco dalšího. C16 nyní používá vlastní kvasinky, které se živí odpadem obsahujícím uhlík, jako jsou přebytky potravin ze supermarketů a domácností nebo glycerol z výroby biopaliv. Nyní je firma schopna vyrobit deset kilogramů syntetického palmového oleje týdně. Za pomoci nové investice chce produkci zvýšit na 1000 kilogramů, což by stačilo pro dodávky velkým podnikům, od kosmetických firem po potravinářské.

Použití odpadu zajišťuje, že suroviny pro výrobu jsou levné, a snižuje dopad na životní prostředí, uvedla generální ředitelka C16 Shara Tickuová. To dává syntetické náhražce šanci, že její cena bude nízká, možná i nižší než její přírodní verze.

Problematice syntetického palmového oleje se věnují také další firmy. Americký start-up Kiverdi používá mikroby k přeměně oxidu uhličitého na alternativu k palmovému oleji. Skotská firma Revive Eco získává užitečné oleje z kávového odpadu a indonéská Biteback se je snaží najít u hmyzu.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů