Nový Akční plán EU pro oběhové hospodářství - EU chce snížit množství zbytkového komunálního odpadu na polovinu
V návaznosti na schválení nových směrnic k oběhovému hospodářství z roku 2018, které jasně specifikují číselné cíle, kterých je třeba dosáhnout, včetně potřeby zásadního navýšení recyklace komunálních odpadů, nyní Evropká komise připravila Akční plán dalších souvisejících opatření.
V dokumentu Evropská komise konkrétně rozpracovává poměrně širokou řadu opatření, která by měla vést ke skutečnému přechodu na oběhové hospodářství v celé Evropě. Opatření se nesoustředí jen na konec cyklu výrobků, tedy na odpady, ale jsou naopak systémově řešena a zasahují celý životní cyklus. Nemalá část opatření se proto týká i samotného sektoru výroby konkrétních věcí, ale i obalů, životnosti výrobků, používaných materiálů apod.
Evropská komise i zde znovu opakuje, že vhodnými nástroji na podporu recyklace jsou mimo jiné i cesty daňového zvýhodnění například formou DPH, zelené veřejné zakázky se zapojením podpory recyklovaných výrobků a řada dalších podpůrných nástrojů, které je dle Komise třeba prosadit do národních legislativ co nejdříve.
Jako velmi důležité vidí Evropská komise také splnění cílů v oblasti snižování množství odpadů. Jedním z klíčových cílů v tomto směru je potřeba: "snížit celkovou produkci odpadů a snížit do roku 2030 množství zbytkového (nerecyklovaného) komunálního odpadu o polovinu". Tyto cíle mají samozřejmě své podstatné souvislosti s dalším vhodným rozvojem systémů odpadového/oběhového hospodářství v jednotlivých státech. Dávají také poměrně viditelnou informaci, na jaké technologie je vhodné zaměřit další připravované investice tak, aby to odpovídalo této silné evropské strategii a na jaké již méně. Tyto své politiky zakotvila EU aktuálně také do své EU taxonomy (více viz zde a zde).
Celý materiál je celkem obsáhlý, protože se věnuje širokému spektru souvisejících agend. Čtenářům jej přinášíme níže v plné podobě.
Ke stažení
Kompletní materiál je ke stažení zde, včetně přílohy - Nový akční plán pro oběhové hospodářství - Čistší a konkurenceschopnější Evropa
Zdroj: Ing. Petr Havelka, výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství (www.caoh.cz)