Pátek, 26. dubna 2024

Lidem se 25. května otevřou jeskyně provozované Správou jeskyň

Lidem se 25. května otevřou jeskyně provozované Správou jeskyň

Po více než dvouměsíční pauze kvůli koronaviru se 25. května otevře pro veřejnost 14 zpřístupněných jeskyní provozovaných Správou jeskyní ČR (SJ ČR). Návštěvníci budou moci na prohlídku pouze s ochranou dýchacích cest, u vstupu v pokladnách bude připravena dezinfekce. Novinkou je možnost koupit si předem elektronickou vstupenku. ČTK o tom dnes v tiskové zprávě informoval mluvčí SJ ČR Pavel Gejdoš. Vzhledem k nutnosti dodržet rozestupy a užším prostorům v některých jeskyních bude v řadě z nich počet lidí v prohlídce omezen, dodal.

Jeskyně byly uzavřené kvůli pandemii koronaviru od pátku 13. března. Tuzemské jeskyně sice zahajují každoročně hlavní turistickou sezonu od 1. dubna, ale již v březnu bylo alespoň částečně otevřeno 11 ze 14 jeskyní.

Elektronickou vstupenku bude možné zakoupit na oficiálním webu www.caves.cz. "V úvodním zkušebním provozu vypíší jednotlivé jeskyně na internetu obvykle dva či tři časy prohlídek prodávaných pomocí eVstupenky. Například v pěti jeskyních Moravského krasu je to v 10:00, 12:00 a 14:00," uvedl mluvčí. Ostatní prohlídky během dne budou nadále prodávány klasicky v pokladně. Správa jeskyní upozorňuje kupující eVstupenek, aby k jeskyni dorazili s dostatečným předstihem, při nestihnutí času prohlídky eVstupenky bez náhrady propadají.

Nucenou pauzu kvůli koronaviru podle mluvčího využily jeskyně například k údržbě a čištění vnitřních prostor. Správa se věnuje i modernizaci zázemí pro návštěvníky. V jesenické Jeskyni na Špičáku se srdcovými chodbami začala za provozu rekonstrukce prvorepublikové turistické chaty-pokladny a výstavba nového sociálního zařízení. Finišují i přípravy stavby nového návštěvnického střediska u Chýnovské jeskyně na Táborsku, dodal Gejdoš.

Loni do 14 jeskyní v Česku zavítalo přes 761.000 návštěvníků. Rekordmanem byly tradičně Punkevní jeskyně s vodní plavbou po ponorné řece Punkvě, které si prohlédlo 212.000 lidí. Na pomyslné stříbrné pozici byly Koněpruské jeskyně u Berouna s dochovanou penězokazeckou dílnou, kam přišlo loni takřka 88.000 návštěvníků. Následovaly Bozkovské dolomitové jeskyně na Semilsku, které navštívilo 68.000 lidí.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů