Pátek, 17. ledna 2025

Nová metoda BASF umožní recyklovat matrace

Nová metoda BASF umožní recyklovat matrace

Společnost BASF vyvinula proces chemické recyklace použitých matrací. Staré matrace díky němu poslouží jako materiál pro výrobu nových. Metoda se nyní testuje v závodě v německém Schwarzheide.

,,Jedná se o další krok, jímž BASF přispívá k posílení cirkulární ekonomiky. Matrace, které by jinak skončily na skládce nebo ve spalovně, dostávají nový život. Stejně jako v případě dalších podobných projektů se přitom řídíme zásadou, že kvalita recyklovaného materiálu musí být plně srovnatelná s primárními surovinami," vysvětluje Filip Dvořák, generální ředitel společnosti BASF spol. s r.o.

TIP: Aby se mohly matrace recyklovat, je potřeba aby končily po dosloužení tam, kde mají, tedy na sběrných dvorech, které (3900 v celé ČR) naleznete přehledně v odpadové aplikaci "Kam s ním".

Během procesu recyklace se rozkládá pružný polyuretan a dodává původně použitý polyol. Při výrobě nové pěny je zapotřebí menší množství fosilních surovin než při standardním postupu, takže výsledný produkt má výrazně nižší uhlíkovou stopu. Tržní uvedení projektu se plánuje na konec letošního roku.

Recyklace matrací doplní udržitelné portfolio BASF

V rámci programu udržitelnosti měla BASF doposud dvě vlajkové lodě: první z nich představuje metoda přidávání obnovitelných zdrojů do stávajících výrobních postupů (tzv. biomass balance approach), druhou chemická recyklace plastů.

Metoda biomass balance approach se dočkala praktického uplatnění mj. v podobě plně recyklovatelné látky Styropor MB, u níž fosilní zdroje částečně nahradila biomasa. Tím se snižuje ekologická náročnost produktu už na počátku výrobního procesu. ,,BASF nabízí v rámci konceptu využívání biomasy také další druhy EPS. Zákazníci si tento druh plastových materiálů pochvalují zejména díky jednoduché zpracovatelnosti a vynikajícím termoizolačním vlastnostem. Kromě jiných typů Styroporu(R) má BASF v nabídce také další EPS z řady izolačního materiálu Neopor(R)," říká Filip Dvořák.

Pro lepší využití plastů je ovšem zásadní nejen šetrnější výroba, ale také efektivní recyklace. ,,Dnes běžně používaná mechanická recyklace by nikdy neumožnila například přechod na obaly jen z recyklovaných materiálů, což je cílem čím dál většího počtu společností. BASF proto ve spolupráci se zákazníky vyvinula pod názvem ChemCycling vlastní metodu termochemické recyklace. Mezi partnery projektu, kteří již nabízejí první zkušební produkty, patří Borealis, Jaguar Land Rover, Schneider Electric Storopack, Südpack či Zott," uzavírá Filip Dvořák.

Zdroj: TZ BASF, redakčně upraveno

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů