zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rezervace divokých koní se stala součástí nově vyhlášené národní přírodní památky

19.07.2020
Chráněná území
Rezervace divokých koní se stala součástí nově vyhlášené národní přírodní památky

Rezervace divokých koní, zubrů a praturů se stala součástí nově vyhlášené Národní přírodní památky Mladá. Ta se nachází v bývalém vojenském prostoru Milovice na území o rozloze 1245 hektarů.

Národní přírodní památka je zřízena k ochraně cenných lučních a lesních ekosystémů a biotopů vzácných a ohrožených druhů rostlin, jako je například hořec křížatý, a také živočichů, jako je listonoh letní, žábronožka letní nebo modrásek hořcový Rebelův. ,,Právě s vytvářením a údržbou biotopů pro tyto organismy pastva velkých kopytníků od roku 2015 velmi úspěšně pomáhá," uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina.

Zřízení národní přírodní památky může podle něj výrazně zkvalitnit péči o toto cenné území. ,,V minulosti byla péče o toto území roztříštěná mezi několik institucí. Tím, že vznikla národní přírodní památka, nad níž má dohled Agentura ochrany přírody a krajiny, jako odborná a respektovaná instituce, se otevírá možnost pro promyšlenou a kompetentní péči o toto území," ocenil Dalibor Dostál.

Zvýšení ochrany bývalého vojenského prostoru přivítali i místní starostové. ,,Zřízení národní přírodní památky vítáme, je to důležitý krok ke zlepšení ochrany tohoto území," uvedla starostka obce Lipník Ingrid Podroužková. ,,Město Benátky nad Jizerou bude nadále pokračovat v úsilí při ochraně a rozvoji unikátních ekosystémů, které se v této lokalitě vyvinuly i v podpoře projektů, které mají obdobný cíl," doplnil starosta Benátek nad Jizerou Karel Bendl.

Podle jeho slov Plán péče o Národní přírodní památku Mladá vznikl po mnoha složitých jednáních a jeho výsledná podoba umožní využití území také například myslivcům, vlastníkům zemědělských a lesních pozemků, skupinám vojenských historických spolků i místním obecním samosprávám. Ty nyní připravují v lokalitě projekty na komunikace a cyklotrasy. ,,Plány na vybavení tohoto území mobiliářem, informačními panely a dalšími prvky pro environmentální výchovu a ekoturistiku, budou konzultovány vždy především s ochránci přírody, ale i s ostatními subjekty, které území využívají, a realizovány citlivě, s ohledem na důvody jeho ochrany," doplnil Karel Bendl.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí