Čtvrtek, 25. dubna 2024

Jihomoravský kraj podal žalobu v kauze těžby štěrkopísku

Jihomoravský kraj podal žalobu v kauze těžby štěrkopísku

Jihomoravský kraj podal ke Krajskému soudu v Brně žalobu proti rozhodnutí báňského úřadu týkající se kauzy těžby štěrkopísku u Moravského Písku. ČTK to dnes řekl krajský radní Vít Rajtšlégr (ČSSD). V posledním týdnu podalo dvě žaloby už několik obcí. Bojí se toho, že by těžba mohla nevratně poškodit blízký zdroj pitné vody pro 140.000 lidí.

Báňský úřad loni stanovil dobývací prostor těžby a letos zamítl námitky obcí i kraje. Postupoval na základě kladného stanoviska ohledně vlivu na životní prostředí (EIA), které vydalo ministerstvo životního prostředí. Žaloba kraje míří na zamítnutí námitek. Označuje je za nezákonné.

"Úřad nezohlednil oponentní znalecký posudek, dále chybně posoudil, zda je těžba štěrkopísku veřejný nebo soukromý zájem, a dopustil se dalších procesních pochybení," uvedl Rajtšlégr. Žalobu kraj považuje za jedinou možnost, jak by šlo těžbě ohrožující zdroj pitné vody pro 140.000 lidí zabránit.

Podle Rajtšlégra je těžba štěrkopísku výrazným zásahem do lokality se zdrojem pitné vody, i když se těžaři snaží všechny přesvědčit o opaku. "Dokonce jsem zaregistroval komerční články, kde tvrdí, že těžba bude pro lokalitu a kvalitu vody prospěšná. To osobně považuji za nehoráznou demagogii a aroganci. Za problematické považujeme i stanovisko EIA, které těžbu podmiňuje dlouhou řadou protichůdných a nesplnitelných podmínek a ministerstvo životního prostředí se jím odmítá zabývat," zdůraznil Rajtšlégr.

Za největší riziko považuje, že těžba počítá s odkrytím podzemního zdroje pitné vody, což samo o sobě představuje významné riziko znečištění. "Navíc se zde jedná o záplavové území, tak i laik si jistě dokáže představit, k jakým důsledkům by mohlo dojít," dodal Rajtšlégr.

Na soudě už jsou dvě žaloby, jednu podala za několik obcí advokátka Jana Zwyrtek Hamplová a druhou za další obce a Vodovody a kanalizace Hodonín advokátní kancelář Frank Bold.

Zdroj pitné vody Bzenec-komplex je na pomezí Moravského Písku na Hodonínsku v Jihomoravském kraji a Uherského Ostrohu na Uherskohradišťsku ve Zlínském kraji. Je to pátý největšízdroj v republice.

Lenka Horáková

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů