zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

U australských břehů byla spatřena vzácná chodící ryba

27.09.2020
Příroda
U australských břehů byla spatřena vzácná chodící ryba

Experti, kteří zkoumají severní část Velkého bariérového útesu, objevili vzácný druh "kráčející ryby", která doposud nebyla v australských vodách spatřena. Zmíněná ryba z čeledi ropušnicovitých s latinským názvem Rhinopias agriloba se běžně vyskytuje u Havajských ostrovů v centrálním Pacifiku. Je to poprvé, co byl tento živočich spatřen daleko od své domovské oblasti, informoval zpravodajský server BBC News.

"Chodící ryba" získala přezdívku podle svého nezvyklého způsobu pohybu, při němž používá ploutve přirostlé k hrudníku tak, že se zdá, jako by kráčela po mořském dně.

Červeně zbarvenou rybu australští a japonští odborníci zachytili pomocí podmořského robotu téměř dva kilometry pod hladinou vody, když zkoumali dosud neprobádané části Velkého bariérového útesu.

Tým vědců v oblasti dále objevil nový druh trnatců (Antipatharia) s metr dlouhými chapadly. Přestože bývají trnatci často označováni jako černí koráli, nejsou vždy černí, ale častěji bývají červení, uvedl Robin Beaman z australské Univerzity Jamese Cooka, který se na výzkumu podílel. "Když však uhynou, jejich kostra získá černou barvu," dodal.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí