zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Honduraské pláže zaplavily tuny odpadků, většina je z Guatemaly

26.09.2020
Odpady
Šlendryján
Honduraské pláže zaplavily tuny odpadků, většina je z Guatemaly

Tuny odpadků, zejména plastů, zaplavily v předchozích dnech několik turisty oblíbených pláží na severu Hondurasu. Informovala o tom ve středu televize Euronews. Kromě ekologických a ekonomických škod vyvolaly odpadky na karibské pláži i roztržku se sousední Guatemalou, protože právě z ní podle honduraských úřadů řekou Motagua připluly.

Honduraské ministerstvo zahraničí požádalo guatemalské úřady, aby "co nejrychleji zmírnily účinky na životní prostředí a život obyvatel města Omoa", uvedl server deníku La Nación.

Vlády obou zemí se snaží situaci s odpadky řešit už několik let. Proto v místě také vybudovaly umělé zábrany, které mají pevný odpad v řece zachytit před připlutím do moře. Nyní ale zřejmě dostatečně nefungují i kvůli silným dešťům a situace s odpadky je tak v regionu horší než jindy. Oblast je přitom značně závislá na turistice a rybolovu.

Odpadky řekou Motagua urazí několik stovek kilometrů. Řeka prochází z větší části Guatemalou, kde pramení, a vlévá se do Honduraského zálivu. Několik jejích posledních kilometrů tvoří guatemalsko-honduraskou hranici. Podle honduraského deníku Tiempo Digital letos vylovili z této řeky nejméně 100 tun odpadků.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí