zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Do přírodě blízkých lesů na vlastní pěst? FSC ČR představuje první FSC lesní stezky

18.10.2020
Ekologická dovolená, cestování
Les
Do přírodě blízkých lesů na vlastní pěst? FSC ČR představuje první FSC lesní stezky

Česká národní kancelář organizace FSC (Forest Stewardship Council) spustila první vlnu FSC lesních stezek, které milovníky výletů do přírody zavedou do nejkrásnějších českých přírodě blízkých lesů. FSC ČR, která dlouhodobě prosazuje environmentálně vhodné, sociálně přínosné a ekonomicky životaschopné lesní hospodaření v České republice, připravila pro zájemce aktuálně prvních pět plánovaných stezek. Dvě z nich se nacházejí v Praze, další jsou pak umístěny v Hradci Králové, Zlíně a v Březové nad Svitavou. Celkově FSC ČR připravuje během letošního podzimu deset lesních stezek. Nedílnou součástí projektu je také speciální mobilní aplikace. Ta návštěvníky provede po jednotlivých stanovištích stezek, na kterým jim názorně ukáže základní prvky přírodě blízkého lesního hospodaření. Aplikace ,,FSC lesní stezky" je dostupná pro chytré telefony s operačním systémem iOs i Android a lze si ji stáhnout na webu www.fscstezky.cz.

,,Největší výhodou FSC lesních stezek je to, že se na ně každý návštěvník může vypravit, kdykoli to jemu samotnému časově vyhovuje. Na stezce má přitom možnost dozvědět se srovnatelné množství informací jako na komentované prohlídce s lesnickým odborníkem," uvedl cíl nového projektu ředitel FSC ČR Tomáš Duda. To umožňuje nová mobilní aplikace FSC ČR, která slouží návštěvníkům stezek jako navigátor a průvodce v jedné osobě. Uživatel si v ní jednoduše zvolí jednu ze stezek a aplikace ho pomocí GPS navigace provede po celé její délce. Na pravidelně rozmístěných stanovištích mu pak přímo v lese ukáže a popíše základy přírodě blízkého lesního hospodaření. Návštěvníci stezek se tak například dozví, co je to mrtvé dřevo, k čemu slouží doupné stromy nebo jak funguje přirozená obnova v lese.

Začátek každé stezky je v lese označen informační tabulí. Ta kromě jiného umožní vyrazit na stezku i návštěvníkům lesa, kteří se jen vydali na procházku například během lesní turistiky. Na každé z informačních tabulí je jednoduchý návod, jak se na FSC lesní stezce orientovat, a také dobře viditelný QR kód, který umožní náhodným návštěvníkům stáhnout si mobilní aplikaci FSC lesní stezky do telefonu přímo na místě a začít ji rovnou využívat k navigaci a získávání vědomostí v lese.

O přírodě blízkém lesním hospodaření, které je společným tématem všech FSC lesních stezek a FSC ČR ho prostřednictvím svého certifikačního systému dlouhodobě prosazuje, se v poslední době mluví stále častěji. Především je zmiňováno jako účinný adaptační nástroj pro české lesy na klimatické změny a jejich negativní projevy jako je sucho a kůrovcové kalamity, které v posledních letech těžce zkoušejí především české smrkové porosty. Kromě zmíněných environmentálních přínosů je FSC certifikace současně využívána jako užitečný nástroj, s jehož pomocí mohou správci obecních a městských lesů veřejnosti garantovat, že ve svých lesích hospodaří odpovědně a přírodě blízce.

Aplikace FSC lesní stezky je dostupná pro chytré telefony s operačním systémem iOs i Android a lze si ji stáhnout zdarma na webu www.fscstezky.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí