zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zaměstnanci Versailles mají stříhání zdarma, vlasy se recyklují

17.10.2020
Recyklace
Zaměstnanci Versailles mají stříhání zdarma, vlasy se recyklují

Zaměstnanci paláce ve Versailles nedaleko Paříže se mohou nechat každý měsíc zdarma ostříhat. Ustřižené lokny využije firma, která se specializuje na recyklaci vlasů, píše agentura Reuters.

Podle Clementa Baldelloua, zakladatele společnosti Capillum, která shromažďuje vlasy z více než 200 kadeřnictví po celé Francii, jsou vlasy využitelné díky bílkovině keratin, která dobře vstřebává oleje. Vlasy se pak mohou využít v zemědělství či medicíně.

"Vlasy jsou od přírody absorbenty a olejů vstřebají až osminásobek své váhy," říká Baldellou, podle kterého si na sestřih každý den zajde přes milion Francouzů. Vzniká tím hodnotný zdroj, který však nic nestojí a který lze jednoduše recyklovat a využít.

"(Ročně) to představuje 4000 tun vyprodukovaného odpadu. To je obrovský objem, který běžně končí v koši, a proto jsme se rozhodli odpadovému sektoru od vlasů ulehčit," dodává Baldellou.

Provizorní kadeřnictví v paláci, se kterým je spojován hlavně francouzský král Ludvík XIV., zdobí cedule "jeden kilogram vlasů = 200 litrů ušetřené vody. Zaměstnankyně Versailles Isabelle Lafontová si službu tak blízko zaměstnání pochvaluje. "Je to dobrý nápad, protože s naší prací není vždy čas zajít si ke kadeřnici," říká.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí