zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Základní školy budou opět sčítat ptáky na krmítkách, k dispozici mají nový výukový program

29.11.2020
Příroda
Ekologické vzdělání a výchova
Základní školy budou opět sčítat ptáky na krmítkách, k dispozici mají nový výukový program

Vzdělávání školní mládeže a budování pozitivního vztahu k přírodě je jednou z klíčových aktivit České společnosti ornitologické. Pro žáky základních škol pravidelně připravuje materiály obohacující výuku o environmentální rozměr. V letošním roce je pro učitele základních škol připraven kompletní výukový program o přikrmování volně žijícího ptactva. Program vrcholí sčítáním ptáků na krmítkách, které proběhne 8.-10. ledna 2021.

Nově připravený výukový program seznámí žáky s druhy ptáků na krmítkách a se způsoby, jak je vhodně v zimním období přikrmovat. ,,Žáci si sami vyrobí jednoduché krmítko a budou pozorovat, kteří ptáci z okolí školy o něj jeví zájem," vysvětluje Dita Hořáková z České společnosti ornitologické.

Své znalosti si pak žáci otestují při pozorování ptáků na krmítku v rámci vědeckého výzkumu, který organi­zuje Česká společnost ornitologická pod názvem Ptačí hodinka.

Výukový program je určen pro žáky 3. - 5. tříd, s pomocí ho zvládnou i děti z nižších ročníků. ,,Velkou výhodou je, zvláště v dnešní době, že veškeré podklady k výukovému programu jsou na webu Ptačí hodinky volně ke stažení a mohou být využity i v rámci online výuky. Doufáme, že samotné sčítání již budou moci děti zažít se spolužáky ve svých třídách, pokud to ale situace nedovolí, není problém sčítat ptáky na krmítku z pohodlí domova třeba s rodiči," říká Hořáková.

Školy i další zájemci se už nyní mohou přihlásit ke sčítání přes tlačítko k odběru novinek na webu ptacihodinka.birdlife.cz, který bude zároveň sloužit k následnému vkládání lednového pozorování. ,,V minulém ročníku nám školy zaslaly data z více než 260 sčítání a doufáme, že i v následujícím ročníku je to bude bavit," přeje si Hořáková.

Hlavním cílem programu Ptačí hodinka je zapojit veřejnost do zimního přikrmování ptáků a prostřednictvím sčítání zjistit více o chování ptáků přezimujících v České republice. ,,Ukážeme účastníkům, že přispět k vědeckému poznání může každý. A ještě ho to bude bavit. Díky našim podkladům si školní děti snadno zvládnou vyrobit vlastní krmítko a spolehlivě rozeznat vrabce polního od domácího či sýkoru koňadru od modřinky," říká Hořáková.

Bližší informace k programu jsou k dispozici na webu ptacihodinka.birdlife.cz.

Třetí ročník sčítání ptáků na krmítkách: 8.-10. ledna 2021

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí