zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Deze v den otravy Bečvy unikla směs látek, podle Dezy netoxické

02.12.2020
Havárie
V Deze v den otravy Bečvy unikla směs látek, podle Dezy netoxické

V den zářijové otravy řeky Bečvy se podle Deníku Referendum ve valašskomeziříčské chemičce Deza stala havárie. Deza patří do skupiny Agrofert, chemička po otravě řeky popřela, že by znečištění šlo od ní. V tiskové zprávě ji jako možného původce vyloučila i Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka dnes ČTK řekl, že 20. září se v Deze stala provozní událost, která však neměla charakter havárie. Ze své podstaty nemohla být příčinou otravy ryb v Bečvě, uvedl Hanzelka.

Policie a ČIŽP se k informacím deníku nechtěly vyjadřovat.

Podle deníku se incident stal 20. září nad ránem v části chemičky, v kaustifikační jednotce. Pracovník obsluhující kaustifikaci spustil ohřev toxické směsi, usnul, směs se přehřála a začala vřít a vystřikovat ven z reaktoru a dostala se až za obrubník havarijní jímky, na silnici před kaustifikační jednotkou, kde stekla do otvorů dešťové kanalizace. Podle deníku kyanid buď nebyl hlavní či jedinou příčinou otravy v Bečvě, nebo jí dokonce nemusel být vůbec. Příznaky u otrávených ryb v Bečvě podle článku neodpovídaly otravě kyanidem. Deník neuvedl, kudy by se směs z dešťové kanalizace mohla do řeky dostat.

Hanzelka řekl ČTK, že v důsledku pochybení zaměstnance přetekla směs sody a vápenného hydrátu z provozního reaktoru kvůli překročení teploty směsi v reaktoru. "Tvrzení některých médií, že jde o toxické látky, je mylné. Podle bezpečnostních listů obou uvedených složek ani jedna z těchto látek není toxická," uvedl Hanzelka. "Navíc převážná část uniklé směsi skončila v záchytných valech, odkud byla přečerpána k přečištění do chemické čistírny odpadních vod. Dále pak bylo postupováno podle standardních technologických postupů," uvedl Hanzelka.

Chemička podle něj provozuje kanalizační systém, který separuje a ošetřuje odpadní vody podle jejich použití. "Je proveden tak, aby právě v případě podobných provozních událostí nemohlo dojít ke škodám na životním prostředí," uvedl mluvčí.

Kontrola dešťových vod podle něj neprokázala nadlimitní překročení jakéhokoli sledovaného parametru. "Jsme si stoprocentně jistí, že tato provozní událost v našem podniku nebyla a ani nemohla být příčinou otravy ryb. Do řeky Bečvy se v souvislosti s touto událostí nemohly dostat žádné dešťové ani odpadní vody, které by byly kontaminovány jakoukoli toxickou látkou," uvedl Hanzelka.

Ekologická havárie postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím po Přerov. Podle odborníků kyanid poškodil vodní biotop na zhruba 40 kilometrech toku. Policie případ vyšetřuje. "Vzhledem k probíhajícímu šetření se k dílčím informacím zveřejněným médii nyní vyjadřovat nebudeme," řekla dnes ČTK krajská policejní mluvčí Lenka Javorková. Kriminalisté stále čekají na výsledky znaleckého zkoumání, lhůta na vypracování posudku uplyne 20. prosince. ČIŽP se k informacím uvedeným v článku Deníku Referendum nechtěla vyjadřovat. "Případ otravy Bečvy primárně vyšetřuje Policie ČR, nikoli redaktoři Deníku Referendum. Jejich novou teorii ČIŽP proto nebude, a ani nemůže, veřejně komentovat," uvedla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí