zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ochranáři vyhlásili Rok vážek, nabízejí pomoc s jejich ochranou

23.01.2021
Příroda
Ochranáři vyhlásili Rok vážek, nabízejí pomoc s jejich ochranou

Český svaz ochránců přírody (ČSOP) vyhlásil letošní rok Rokem vážek. Ochranáři plánují různé tematické akce, pokud to situace kolem koronaviru dovolí. Svaz nabízí i peníze na projekty, které vážkám pomohou. Zástupci ČSOP o tom ČTK informovali v dnešní tiskové zprávě.

"Vyhlášením tematického roku by ČSOP rád upozornil na ohrožení konkrétní skupiny rostlin či živočichů a vyzval veřejnost k zapojení do její ochrany," uvedl ředitel Kanceláře ČSOP Petr Stýblo. "Očekávat během roku můžete vycházky za tajemstvím mokřadů, putovní výstavu o vážkách a jejich ochraně, 'vážkařské' soutěže i lecjaká překvapení," dodal.

Podle Stýbla jsou vážky symbolem vodních ploch a mokřadů, kterých je stále větší nedostatek. "Nejen, že se neobnovují dostatečně rychle, ale leckde dosud i mizí či jsou nevhodným hospodařením degradovány," poznamenal. Jedním z cílů ČSOP tedy je, aby si lidé začali mokřadů více vážit, napomohli jejich obnově a bránili zániku.

Finanční pomoc, kterou ochranáři nabízejí spolkům v Národním programu ČSOP Ochrana biodiverzity, má pomoci jak k mapování vzácných druhů, tak k opatřením v terénu. Příjemci se díky ní pustí třeba do obnovy tůní, které vážky potřebují pro své přežití.

"Ti, kteří se chtějí starat o nějaký mokřad dlouhodobě, se mohou zapojit do dalšího programu ČSOP - založit pozemkový spolek," dodal Stýblo. Tyto organizace chrání cenné přírodní lokality a pečují o ně na základě vlastnického či smluvního vztahu k pozemkům. ČSOP zájemcům o založení pozemkového spolku nabídne i metodickou a právní pomoc. Uzávěrky výběrových řízení jsou v březnu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí