Úterý, 14. ledna 2025

Dřeviny východní Asie se dokáží vyrovnat s posunem tropických cyklónů

Dřeviny východní Asie se dokáží vyrovnat s posunem tropických cyklónů

Přirozené lesní porosty východní Asie se dokáží flexibilně vyrovnat s disturbancemi, které způsobují tropické cyklóny. Schopnost dřevin přizpůsobit se různým světelným podmínkám jim může pomoci regenerovat v případě zvýšené frekvence disturbancí. To jsou závěry studie, na které pracovali vědci Botanického ústavu AV ČR s mezinárodním týmem kolegů a jejíž výsledky publikovali v časopise Global Ecology and Biogeography.

Vědci se snažili zjistit, jaký mají vliv tajfuny na regeneraci dominantních dřevin Dálného východu a zda se tyto dřeviny dokáží případně vypořádat s jejich zvýšenou aktivitou. Data sbírali podél 1500 km dlouhého gradientu v oblastech Jižní Koreje a východního Ruska, které jsou známy častým výskytem tropických cyklónů (= tajfunů). V hledáčku se ocitly nejběžnější dřeviny této oblasti jako dub mongolský, jedle mandžuská či borovice korejská. Pro výzkum byla použita letokruhová data odebraná z více než 800 stromů. Z dlouhodobé variability v šířce letokruhů lze zjistit detaily o životě jednotlivých stromů.

,,Naše výsledky ukazují, že dosavadní škatulkování dřevin na stínomilné či světlomilné není úplně platné. Schopnost zkoumaných druhů stromů se přizpůsobit aktuálním světelným podmínkám byla poměrně výrazná a dává jim šanci zmlazovat v případě, že by se zvýšila frekvence tajfunů," říká spoluautor studie Jan Altman, z Oddělení funkční ekologie Botanického ústavu AV ČR a dodává: "Výsledky výzkumu jsou poměrně optimistické v době kdy globální změny mají povětšinou negativní vliv na lesní společenstva a přírodu obecně. V případě opačného zjištění by to totiž znamenalo, že v příštích letech můžeme očekávat výrazné změny v lesních ekosystémech, jelikož tajfuny se posouvají do nových oblastí, které na ně nejsou přizpůsobeny."

Během posledního století se výrazně zvýšila aktivita tajfunů severně od oblastí, které jsou na tajfuny již více či méně přizpůsobeny. Pro oblasti, které se dříve nacházely na okraji areálu působení tajfunů, jsou takováto zjištění zcela klíčová. Na jejich základě totiž mohou být zavedena opatření ke zmírnění ničivého vlivu tajfunů i tam, kde s nimi není dost zkušeností z minulosti.

Výzkum bude pokračovat i v dalších oblastech, aby ověřil potenciál jiných druhů rostlinných společenstev vyrovnat se se změnou disturbančního režimu.

Zdroj:

Pavel Janda, Olga N. Ukhvatkina, Anna S. Vozmishcheva, Alexander M. Omelko, Jiří Doležal, Pavel V. Krestov

Alexander A. Zhmerenetsky, Jong-Suk Song, Jan Altman (2021) Tree canopy accession strategy changes along the latitudinal gradient of temperate Northeast Asia, Global Ecology and Biogeography (DOI: 10.1111/geb.13259)

Obr.: Národní park Hallasan (Jižní Korea), po ničivém tropickém cyklónu, foto: J. Altman

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů