Pelhřimovsko od dubna změní systém sběru odpadů
Na Pelhřimovsku se od dubna změní systém sběru odpadů z domácností. Lidé budou třídit do popelnic přímo u domů. Snahou společnosti Sompo, založené 117 obcemi z regionu, je snížení objemu směsného odpadu o desítky procent. ČTK to řekl ředitel Sompa Radek Lapáček. Nový svoz začne 12. dubna.
"Studie hovoří o tom, že bychom měli mít pokles minimálně 25 až 30procentní. Předpokládá ještě větší, tvrdí, že 40 procent komunálních odpadů jsou biologické odpady, které nemusí skončit na skládce, ale můžou přijít do kompostáren," uvedl. Svazek Sompo získal na změnu systému evropskou dotaci 28 milionů korun z Operačního programu životní prostředí. Celkové náklady činí 33 milionů, řekl už dřív Jan Brožek, předseda svazku.
Lidem zůstaly původní černé nebo plechové popelnice na komunální odpad, které budou sváženy jednou za dva týdny. Zatím se vyvážely týdně. Navíc mají nově domácnosti k dispozici nádoby na plast, papír a biologický odpad. Tříděné nádoby se budou vyvážet po čtyřech týdnech a biologický odpad v letních měsících po dvou týdnech.
Obyvatelé 117 obcí, kterých je podle Lapáčka asi 52.000, vyprodukují ročně 11.000 tun směsného komunálního odpadu a asi 3500 tun odpadu tříděného.
Obce se snaží snížit objem komunálního odpadu, za jehož ukládání na skládkách se bude výrazně zvyšovat poplatek. Nyní se hradí 800 korun za tunu, postupně se má poplatek zvýšit na 1850 korun, řekl Lapáček. Naplánovaný je také úplný zákaz skládkování. Nový odpadový zákon nabyl účinnosti na začátku letošního roku. Konec skládkování stanovuje na rok 2030.
Od obyvatel zatím obce na Pelhřimovsku vybírají poplatek za odpad na osobu, v Pelhřimově je to 700 korun ročně. Nový systém by mohl v budoucnu přejít na vážení odevzdaného odpadu a vypočítávání poplatku podle skutečně vyhozeného množství.