zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologové vyrobili hnízdo pro čápy

26.01.2008
Příroda
Ekologové vyrobili hnízdo pro čápy

PLZEŇ - Již druhou umělou hnízdní podložku pro čápa černého instalovali o víkendu členové plzeňského Dobrovolného ekologického spolku ochrany ptactva. Tentokrát však nelezli ani na tovární komín či telegrafní sloupy, ale přímo na obrovský smrk uprostřed lesa.

„Čáp černý totiž žije skrytým způsobem života, a tak se jeho hnízda nacházejí většinou v hlubokých lesních celcích. V Plzeňském kraji je evidováno několik desítek hnízd čápů černých a nejvíce jich sledujeme na Tachovsku, Domažlicku či Plzni–severu,“ vysvětluje Karel Makoň z DESOP. Dodává, že v současné době jsou černí čápi daleko na zimovištích, a tak než se vrátí z teplých krajin, je třeba jim stará hnízda překontrolovat a případně připravit nová.

Hnízda černých čápů jsou většinou na vysokých a silných stromech a jejich rozměry či hmotnost záleží na stavitelské vášni hnízdícího páru. Některá hnízda jsou pak po několika hnízdních sezonách však tak velká, že zejména v zimních měsících či za větrného počasí spadnou, a čápi si následně musí hledat náhradní bydlení. „Právě proto se snažíme zhotovit nové, náhradní umělé hnízdní podložky. Většinou se jedná o lehčí kovovou konstrukci ukotvenou do kmene stromu. Na kovový rošt se následně nainstaluje imitace rozestavěného hnízda a ostatní již musí dodělat čápi sami,“ dodává ochránce ptactva Makoň.
 Zuzana Volaříková


 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí