zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jeden z prvních sběrných dvorů odpadů podpořených z OPŽP byl dokončen ve Stříbře

22.10.2008
Odpady
Jeden z prvních sběrných dvorů odpadů podpořených z OPŽP byl dokončen ve Stříbře
Nový, moderně vybavený sběrný dvůr odpadů byl postaven za necelé čtyři měsíce.
Zástupci města předpokládají, že dvůr začne veřejnosti sloužit od listopadu letošního roku.

Projekt výstavby sběrného dvora odpadů byl připravován od začátku roku 2007, finanční podpora z prostředků Evropské unie byla schválena v dubnu letošního roku. Realizace stavby začala v části bývalých vojenských kasáren letos v červnu.

Město Stříbro předpokládá, že sběrný dvůr odpadů bude zcela zdarma pro všechny občany, kteří uhradili příslušný poplatek za odpady v daném kalendářním roce. Město tak nově nabídne svým občanům velmi kvalitní službu a možnost naložit s odpadem z domácností v souladu se základními zásadami ochrany životního prostředí. „Díky výstavbě sběrného dvora se zkvalitní likvidace komunálního odpadu. Budeme moci soustředit tyto služby do jednoho místa a občané, kteří uhradí poplatek za odpady, je budou moci využívat zdarma. Jsem také rád, že dojde k využití části areálu vojenských kasáren," řekl starosta města Stříbro Miroslav Nenutil.

Sběrný dvůr o nadstandardní velikosti 3 200 m2 je vybaven sběrnými nádobami na všechny druhy odpadů, které produkují obyvatelé ze svých domácností, včetně odpadu nebezpečného nebo objemného. Příkladem je nábytek,  koberce, linoleum, pneumatiky a  vyřazená elektrická a elektronická zařízení z domácností, jakou jsou lednice, televize, mikrovlnky apod. Odpady jsou shromažďovány podle druhu a tříděny, velkou část vytříděného odpadu je možné dále využít.

Ve sběrném dvoře je vybudováno speciální místo pro ukládání biologicky rozložitelných odpadů rostlinného původu - především ze zahrad (tráva, listí či větve). Toto místo je vybaveno štěpkovačem na štěpkování větví, které následně budou moci být odvezeny spolu s ostatními odpady rostlinného původu do kompostárny. Pro ukládání nebezpečných odpadů je sběrný dvůr vybaven speciálním ekologickým skladem s nádobami pro ukládání tuhých i kapalných nebezpečných odpadů (např. autobaterie, zářivky, oleje, nádoby od barev či laků apod.).

Nezbytnou součástí sběrného dvora je vybavení zázemí pro obsluhu sběrného dvora. Celý areál sběrného dvora je oplocen a osvětlen a vybaven elektronickým zabezpečovacím a monitorovacím systémem.

Celkové uznatelné náklady projektu jsou 5,6 milionů korun a Evropská unie spolu se Státním fondem životního prostředí v rámci Operačního programu životní prostředí (OPŽP) přispěla částkou 5,05 milionu korun. To je téměř 90 % celkových uznatelných nákladů. Zbylých 561 tisíc korun uhradí město Stříbro ze svého rozpočtu.

Stříbro není v Plzeňském kraji jediné

V roce 2006 byla v Plzeňském kraji dokončena výstavba osmi sběrných dvorů. Jejich vznik podpořila Evropské unie v rámci Operačního programu Infrastruktura. Dalších sedm sběrných dvorů v Plzeňském kraji se připravuje v rámci Operačního programu Životní prostředí.

nullnull

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí