zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda musí pomoci snížit závislost na plynu

07.01.2009
Energie
Vláda musí pomoci snížit závislost na plynu

Vláda může a musí podniknout rázné kroky, jež srazí český dovoz zemního plynu o desítky procent, podotkly ekologické organizace. Hnutí DUHA a Greenpeace apelují na ministry, aby investovali více peněz do grantového programu, který by statisícům rodin pomohl zateplit domy.

 

Právě vytápění pohltí zdaleka největší část české spotřeby zemního plynu. Ale už se současnými technologiemi lze energetickou náročnost českých domů – a tedy účty za energii, exhalace skleníkových plynů i dovoz plynu z Ruska – postupně snížit asi o 60 % [1]. Takzvané nízkoenergetické budovy mají zhruba o dvě třetiny nižší spotřebu než běžné stavby. Přitom stojí jen přibližně o 5–8 % více.

 

Hnutí DUHA a Greenpeace prosazují konkrétní opatření, která pomohou snížit účty za vytápění, dovoz plynu i exhalace:

 

  • Větší grantové programy: Pomohly by pokrýt část nákladů na zateplení budov nebo solární kolektory, které topí zadarmo. Vláda už spustila první program určený pro školy, nemocnice a další veřejné budovy. Připravuje i další pro domácnosti. Ale kvůli malému objemu peněz pomůže zatím jen několika desítkám tisíc rodin.

 

  • Lepší standardy na budovy: Developeři by od roku 2010 měli stavět pouze nízkoenergetické domy.

 

Možnosti snížení energetické náročnosti českých budov jsou šestkrát větší než množství energie, kterou by dodávalo kontroverzní rozšíření uhelných dolů na Mostecku pod sousední obce.

 

Martin Mikeska z Hnutí DUHA řekl:

„Vláda by neměla nějak vyřešit tuhle krizi a pak odevzdaně čekat na další. Nejvíce plynu končí ve vytápění domů. Zateplením jde spotřebu snížit o desítky procent. Ministři by měli dát více peněz do grantových programů, které domácnostem pomohou se zateplováním, a vylepšit standardy, jimiž se musí řídit developeři. Každý může mít teplý, pohodlný a zdravý domov – a srazíme dovoz z Ruska, účty za vytápění i exhalace skleníkových plynů. Nízkoenergetické domy nepatří do nějaké sci-fi, už jich u nás stojí desítky a stavba je jen o pár procent dražší.“

 

Jan Rovenský z Greenpeace řekl:

„Snižování energetické závislosti na Rusku se nesmí stát záminkou ke stavbě nových uhelných elektráren. Investicemi do izolací obytných budov můžeme ušetřit více plynu, než kolik ho potřebují všechny plánované plynové elektrárny ČEZ dohromady. Zároveň je samozřejmě třeba diverzifikovat dodávky plynu z různých zemí a zajistit, aby na ukrajinské a běloruské cenové půtky s Ruskem nedoplácela Evropa.”

 

 

Kontakt:      

Martin Mikeska, telefon 603 780 670, email martin.mikeska@hnutiduha.cz

Jan Rovenský, telefon 739 085 118, email jan.rovensky@greenpeace.org

 

 

Poznámky:

 

[1] Podrobnosti: www.hnutiduha.cz/index.php?cat=zpravy&id=589&year=2008%3E%3Cspan%20class=

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí