zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Proces EIA na rozšíření JE Temelín musí pokračovat

06.02.2009
EIA
Proces EIA na rozšíření JE Temelín musí pokračovat

Tento týden ukončilo Ministerstvo životního prostředí zjišťovací řízení k záměru výstavby nového jaderného zdroje v lokalitě Temelín. Protože jde o stavbu s významným vlivem na životní prostředí nejen České republiky, ale i našich sousedů, bude se dále posuzovat podle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA).

Podkladem pro určení oblastí, na které se během zpracování dokumentace bude klást důraz, byly i připomínky od  veřejnosti, územních samosprávných celků a správních úřadů Rakouska, Spolkové republiky Německo a ČR.

Celkem jde o 10 oblastí, jako je zdůvodnění potřeby výstavby nového zdroje, konkrétní technické řešení, zkoumání kumulace vlivů na životní prostředí, posouzení bezpečnosti a vlivů na zdraví obyvatel, nakládání s vyhořelým palivem a odpady, způsob dopravy, ovlivnění podzemních a povrchových vod, vlivy na faunu, flóru a ekosystémy, na krajinný ráz, klima a ovzduší, posouzení sociálních aspektů.

V současné době je tedy na řadě zpracování dokumentace a oponentního posudku,  ke kterým se bude vyjadřovat veřejnost a všechny příslušné úřady ČR i sousedních států, poté proběhne veřejné projednání. Po ukončení těchto kroků  vydá Ministerstvo životního prostředí tzv. stanovisko k posouzení vlivů na životní prostředí, které bude objektivním odborným podkladem pro vydání rozhodnutí. Vzhledem ke složitosti celého procesu a přeshraničnímu posouzení lze očekávat maximální lhůty, takže závěrečné vydání stanoviska a rozhodnutí bude pravděpodobné v polovině roku 2010.

Podrobné informace najdete na www.cenia.cz

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí