zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Češi omezují pití balené vody

10.07.2009
Voda
Pitná voda
Češi omezují pití balené vody

Češi omezují pití balené vody. Její tuzemská spotřeba podle údajů Svazu výrobců nealkoholických nápojů od roku 2005 do loňska poklesla zhruba o čtyři procenta na 877 milionů litrů. Podle odborníků stále více lidí upřednostňuje před vodou z PET lahví vodu z vodovodního kohoutku. Ta je totiž přes své každoroční zdražování stále mnohonásobně levnější než balená voda.

Zatímco litr pitné vody přijde odběratele zhruba na pět haléřů, litr balené vody lze pořídit v přepočtu za tři koruny v diskontních prodejnách, ale také za několik desítek korun, které dá zákazník za značkovou minerální vodu zahraničních značek. Hlavním argumentem producentů balených vod jsou kvalitativní ukazatele jimi dodávaných nápojů, které podléhají složitému systému kontrol jakosti a nezávadnosti. Výhodou pro zákazníky je podle nich také následná dohledatelnost výrobce. "Zdroje přírodních minerálních vod a pramenitých vod jsou podzemní, registrované státem a splňují nejvyšší nároky na kvalitu, která je sledována průběžně," uvedl výkonný tajemník Svazu výrobců nealkoholických nápojů Zdeněk Huml.  

Kromě ekonomického hlediska, které umocňuje panující hospodářská krize, označil Huml za možnou příčinu poklesu zájmu o vodu v PET lahvích sílící reklamní kampaň vodohospodářských firem propagující pití vody z kohoutku. "Dosud nemáme k dispozici jediný důkaz o tom, že by pití balené vody přinášelo jakýkoli zdravotní benefit, srovnáváme-li samozřejmě vodu hygienicky nezávadnou," uvádí stoupenci pití vody z kohoutku na webu Vodovoda.cz.    

Nevhodné skladování i ftaláty

V některých případech může mít podle nich balená voda při špatném skladování horší kvalitu než voda z vodovodního potrubí. Z některých umělohmotných lahví se zejména při špatném skladování může prý do nápoje uvolňovat malé množství ftalátů. Tato změkčovadla mohou ohrožovat funkce ledvin či zvyšovat možnost výskytu alergií. Při výrobě balené vody je každý rok použito 2,7 milionu tun plastické hmoty z nichž je údajně jen 10 procent recyklováno, uvádí se na webu.    

Téměř polovinu vypitého nealka tvoří sycené nápoje.Podle průzkumu společnosti Veolia, která má na tuzemském trhu s vodou zhruba 40procentní podíl, v loňském roce 75 procent jejích zákazníků (meziročně o pět procent více) uvedlo, že někdy pije vodu z vodovodu, zatímco 60 procent (o sedm procent méně než o rok dříve) přiznalo, že kupuje balenou vodu.    

Průměrná měsíční částka vynaložená za nákup balené vody u domácností i firem podle průzkumu stoupla. Průměrný zákazník společnosti prý za balenou vodu loni zaplatil měsíčně přibližně 516 korun, což bylo v porovnání s předešlým rokem o pět korun více.    

Netáhne ani sycené nealko

Balené vody se na celkové spotřebě nealkoholických nápojů podílejí zhruba z jedné třetiny, téměř polovinu vypitého nealka tvoří sycené nápoje. Jejich spotřeba stejně tak jako u většiny ostatních nealkoholických nápojů loni poklesla. Výjimku tvořily sportovní a energetické nápoje, ledové čaje a kávy, jejichž podíl na celku je však marginální.    

Celkově spotřeba nealkoholických nápojů v ČR loni poklesla o necelé jedno procento na 2,730 miliardy litrů, spotřeba na hlavu se snížila o tři litry na 268 litrů. Jejich trh stagnuje či klesá již od roku 2004.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí