zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Produkce, využití a odstranění odpadu v roce 2009

06.09.2010
Odpady
Produkce, využití a odstranění odpadu v roce 2009

Český statistický úřad provádí každoročně zjišťování o produkci odpadů a nakládání s odpady. Dle tohoto šetření bylo v roce 2009 v ČR vyprodukováno celkem 24,2 mil. tun odpadu...

Oproti roku 2008, kdy produkce dosáhla 25,9 mil. tun, se jedná o mírný pokles. Jak ukazuje tabulka 1, meziročně produkce odpadů klesla o 6,3 %. Z celkového množství vyprodukovaného odpadu tvořil nebezpečný odpad 1 511 tis. tun (1 518 tis. tun v roce 2008), což v relativním vyjádření znamená, že nebezpečný odpad se v roce 2009 na produkci podílel 6,2 %. Oproti roku 2008 se podíl nebezpečného odpadu na celkové produkci odpadů výrazně nezměnil.

Ekonomické subjekty (podniky), jenž jsou nejvýznamnějšími původci odpadů, vyprodukovaly v roce 2009 celkem 20,5 mil. tun odpadu. Ve srovnání s rokem 2008 se jedná o téměř osmi procentní pokles.

Jak vyplývá z následující tabulky, s výjimkou podniků, které se zabývají odpadními vodami, odpady a sanacemi, byl meziročně ve všech odvětvích zaznamenán pokles produkce odpadů. Z důvodu mezinárodní srovnatelnosti statistických dat přistoupila Česká republika k zavedení nové klasifikace ekonomických činností CZ-NACE, která je implementací evropského standardu klasifikace ekonomických činností NACE Rev.2. Letos poprvé jsou data o odpadech prezentována dle nové klasifikace namísto dříve používané Odvětvové klasifikace ekonomických činností OKEČ. Meziroční indexy jsou vypočítány z plně srovnatelných dat.

Kompletní zprávu včetně grafů a tabulek si můžete stáhnout ve formátu .pdf zde.

Pod následujícím odkazem naleznete VIDEO Produkce, využití a odstranění odpadů v roce 2009

Detailní informace o produkci odpadů a nakládání s nimi najdete v září 2010 na internetových stránkách www.czso.cz pod názvem Produkce, využití a odstraňování odpadů v roce 2009.

Odbor statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí
Český statistický úřad

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí