zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

PepsiCo představila novou recyklovatelnou lahev z rostlin

16.03.2011
Recyklace
PepsiCo představila novou recyklovatelnou lahev z rostlin

Nápojový gigant PepsiCo Inc. představil plně recyklovatelnou lahev vyrobenou z rostlinných obnovitelných zdrojů. V testovacím programu ji chce firma začít používat v příštím roce.

Nová "zelená" lahev je vyráběna z materiálů jako proso prutnaté, borová kůra a kukuřičné klasy. V budoucnosti by se k nim mohly přidat pomerančové, bramborové nebo ovesné slupky a jiné vedlejší produkty z potravinářství. Firma podle slov ředitele oddělení pro vědu nyní pracuje na možnostech využití tohoto odpadu.
PepsiCo upřesnila, že našla způsob, jak vytvořit molekulární strukturu pro lahev shodnou se strukturou současných lahví PET (polyethylentereftalát), které využívají ropné produkty. Nová láhev tak vypadá a chrání produkty stejně jako současná PET lahev a neovlivňuje chuť nápoje. Není však kompostovatelná, pouze plně recyklovatelná.

Konkurenční Coca-Cola Co. v současnosti používá "rostlinnou lahev", která je z 30 procent vyrobena z cukrové třtiny. Použití této lahve rozšiřuje a plánuje zvýšit podíl materiálů z rostlin na výrobě obalů až na 100 procent.

Z 19 největších značek PepsiCo, jejichž tržby činí více než miliardu USA, je 11 nápojových značek, které používají PET lahve. Firma chce nový produkt v příštím roce testovat na stovkách tisíců lahví. Pokud si bude jistá, že je úspěšný, přejde na novou lahev u všech produktů. Náklady na obaly by měly zůstat téměř stejné jako v současnosti, napsaly agentury AP a Reuters.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí