zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Calla obnovila tři hnízdní stěny pro břehule

30.04.2011
Příroda
Calla obnovila tři hnízdní stěny pro břehule

V minulých dnech Calla obnovila hnízdní stěny pro břehule ve třech jihočeských pískovnách. Calla se o kolonie břehulí stará úspěšně již několik let. Díky našemu úsilí a spolupráci dalších jednotlivců i organizací se v posledních letech podařilo zastavit prudký pokles břehulí populace v jižních Čechách. Mezi lety 1999 a 2009 totiž klesly stavy místních břehulí o více než polovinu. Tento ptačí druh je dnes již zcela závislý na vhodné péči o hnízdní stěny v aktivních i opuštěných pískovnách.

Obnova stěn s pomocí těžké techniky proběhla letos v pískovnách Třebeč (u Borovan), Majolice (u Nových Hradů) a Lžín (u Soběslavi). Pískovny pro zásah byly vybrány podle stavu hnízdní stěny a velikosti hnízdní kolonie v minulých letech. Všechny zásahy byly prováděny s ohledem na výskyt dalších ohrožených druhů, které v pískovnách nacházejí útočiště. Pokud se provedou vhodným způsobem, prospívají mimo jiné i některým zástupcům blanokřídlého hmyzu, kteří žijí v kolmých stěnách nebo na haldách odtěženého materiálu.

"Obnovu stěn pro břehule a další ohrožené živočichy je třeba provádět opakovaně a dlouhodobě. Proto musíme všem dárcům velmi poděkovat. Jakoukoli pomoc a podporu našich aktivit uvítáme i do budoucna," říká Jiří Řehounek, který se v Calle věnuje ochraně přírody a obnově území po těžbě nerostných surovin.

Kontakty: RNDr. Jiří Řehounek (Calla) - tel. 605 066 898, e-mail RehounekJ@seznam.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí