zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sněmovna podpořila nová pravidla pro označování chemických látek

02.05.2011
Chemické látky
Sněmovna podpořila nová pravidla pro označování chemických látek

Poslanecká sněmovna dnes v prvním čtení podpořila návrh takzvaného chemického zákona, který stanovuje nová pravidla pro balení, označování a klasifikaci chemických látek a jejich směsí. Zákon má přispět ke zvýšení bezpečnosti při výrobě a dovozu chemických látek, při jejich uvádění na trh a používání. Poslanci poslali návrh do druhého čtení, nyní by se jím měl zabývat výbor pro životní prostředí.

Zákon má uvést do souladu českou praxi s požadavky Evropské unie. Na nová pravidla se podle předlohy musí připravit víc než českých 2000 firem. Analýzu nákladů chemického průmyslu na přizpůsobení se novým požadavkům nechalo ministerstvo průmyslu a obchodu vypracovat už v roce 2006, celkové náklady by měly vystoupat na stamiliony korun.

Zákon by měl začít platit v březnu příštího roku. Pro chemické látky budou nová pravila platit hned, pro chemické směsi až od roku 2015. Výrobci směsí si tak budou moci až do tohoto roku vybrat, zda budou používat současné označení, nebo nové.
Zavedení jednotného značení by mohlo přinést i jisté úspory, a to především v oblasti obchodu. Podle ministerstva životního prostředí se ale projeví patrně až v době, kdy globální značení budou používat i výrobci mimo EU.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí