Vizí ochránců přírody je využití materiálů ekologických, recyklovaných a ideálně znovu recyklovatelných. Sny, přání a vize se alespoň ve stavebnictví pomalu stávají skutečností.
Bavíme-li se o tepelných izolacích, předpokládáme v první řadě prvotřídní technické parametry a funkčnost, trvanlivost a v neposlední řadě právě ekologickou výrobu. Pěnové sklo REFAGLASS využitelné v mnoha oblastech stavebnictví to vše splňuje. Jde o tepelně izolační materiál vyrobený ze stoprocentně recyklovaného skla českou rodinnou firmou RECIFA a.s. Pěnové sklo REFAGLASS je jedinou českou značkou na trhu pěnového skla v Evropě a odpovídá požadavkům normy ČSN EN 13055:2, která garantuje správný postup výroby a požadovanou kvalitu materiálu.
Společnost RECIFA a.s. připravuje v rámci podpory tohoto produktu výstavbu referenčního rodinného domu v Žežicích u Příbrami. Na první pohled jde o klasický bungalov, ale z detailnějšího pohledu do projektové dokumentace je patrné, že stavba bude pozoruhodná především svými použitými materiály. Dům bude zčásti postaven z pěnového skla REFAGLASS, základy bude realizovat stavební společnost EURO-stav a krov Pila Martinice s.r.o. Na více informací jsme se zeptali investora.
Ano. A možná dokonce i z vaší lahve od vína, kterou vhodíte do kontejneru na recyklovaný odpad. Ta bude s ostatními lahvemi rozemleta na střepy, z nichž bude následně vyrobeno pěnové sklo. Pro lepší představivost, vypadá jako pemza a ve stavebnictví se používá buď ve formě desek, nebo štěrku.
Pěnové sklo z desek použiji na zateplení fasády. Je to vynikající izolant. Štěrk z pěnového skla se pak uplatní jako izolace do základů.
Přesně tak. Polystyren je již materiál minulosti. Má spoustu negativních vlastností, které pěnové sklo odstranilo.
Pěnové sklo se skládá z malých uzavřených skleněných buněk, které drží pevně u sebe. Díky tomu sklo dokonale zabraňuje prostupnosti chladného či teplého vzduchu dovnitř do budovy. Tyto buňky také zajišťují, že zrno absolutně nepropustí vodu. Tím je vyloučen vznik kapilár a následné promrzání materiálu. A především je nehořlavé. Konkrétně pěnové sklo REFAGLASS, které na stavbu použiji, je zařazeno do třídy stavebního materiálu A1 a má bod měknutí nad 700 stupňů Celsia.
Štěrk z pěnového skla je vhodný především na vybudování základů domu, drenáž, jako základ pod terasu. Slouží i jako obsyp okolo bazénu, jímky. Mám členitý pozemek, trochu ve svahu, takže jej kromě výše zmíněného účelu použiji i na terénní úpravy, například na příjezdovou cestu. Mezi výhody tohoto materiálu totiž patří i pevnost v tlaku, zároveň je však extrémně lehký. Kdybych měl na to čas, mohu si pěnové sklo ve stavebním prostoru upravit sám bez použití techniky. Třeba hráběmi.
O něm jsem už taky slyšel. Místo cihel spojoval maltou lahve od piva. Já tak volnomyšlenkářský nejsem. Sázím rád na kvalitu. Pěnové sklo REFAGLASS splňuje požadavky harmonizované normy ČSN EN 13055:2, která garantuje správný postup výroby a odpovídající kvalitu materiálu, jenž byl oceněn Zlatou cenou České stavební akademie za své výjimečné technické, ekonomické a ekologické vlastnosti. Pěnové sklo skutečně neškodí životnímu prostředí, nevylučuje žádné škodlivé látky, je znovu recyklovatelné.
O trendy ve stavebnictví jsem se vůbec nezajímal. Samozřejmě až do doby, kdy jsem se rozhodl pro stavbu rodinného domu. Obešel jsem i několik stavebních veletrhů a na jednom jsem byl osloven společností Recifa, která je výrobcem pěnového skla v České republice. Přiznám se, že nejprve mě zaujala tím, že sídlí v Příbrami, to znamená asi jen kilometr od místa, kde budu stavět. Pracovníci firmy mě přesvědčili nejen svou profesionalitou, ale i osobním přístupem. Nicméně nakonec u mě stejně vždy vyhrává kvalita a cena.
Společnost Recifa používá na rozdíl od svých zahraničních konkurentů vlastní vstupní materiál, neboť se specializuje i na svoz odpadu. Tudíž si může dovolit být mnohonásobně levnější. Cena 1 m3 pěnového skla REFAGLASS se pohybuje okolo 1700 Kč, což je například oproti jiným izolačním materiálům až o 80 % nákladů výhodnější.
Více informací na www.refaglass.cz, www.euro-stav.com nebo na internetových stránkách www.pilamartinice.cz