zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jesenické muzeum představí život mravenců, sršňů a vos

18.06.2011
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Jesenické muzeum představí život mravenců, sršňů a vos

Živí mravenci, preparovaný hmyz i hnízda vos a sršňů obsadí od příštího týdne prostory Vlastivědného muzea Jesenicka. Netradiční exponáty budou součástí výstavy s názvem Ferda a spol., která tamní návštěvníky seznámí se životem blanokřídlého hmyzu. Expozice bude ve výstavním sále Vodní tvrze v Jeseníku otevřena od úterka až do konce srpna. Součástí vernisáže bude i koncert.

"Blanokřídlí jsou po broucích druhým druhově nejbohatším hmyzím řádem. Je to velice různorodá skupina, zahrnující jak společenské, tak samotářské druhy. Výstava se zabývá především společenskými, jako jsou mravenci, sršni, vosy, včely a čmeláci," řekla ČTK bioložka a kurátorka výstavy Ludmila Dospivová.

Lidé se budou moci na výstavě seznámit například se sociálním chováním tohoto hmyzu, který nemá v živočišné říši obdoby. Vládne v něm přísná hierarchie a složitý systém instinktů, který zajišťuje chod a úspěšnost celé kolonie. Zájemci se dozvědí například o tom, že podle Dospivové se součet hmotnosti všech mravenců světa rovná hmotností lidské populace.

"Kdybychom srovnávali jednotlivce mravenec - člověk, musel by dospělý člověk o hmotnosti 70 kilogramů unést břemeno vážící 1.400 kilogramů, za den uběhnout několik desítek kilometrů a po patnáctikilometrové dráze běhat rychlostí 24 kilometrů za hodinu a přitom nést nad hlavou třistakilogramovou zátěž," poukázala na další zajímavosti ze života mravenců bioložka.

Výstava se bude věnovat i včelám a sršňům. Lidé se například dozvědí, že sršni nejsou zdaleka tak nebezpeční, jak se traduje.

Expozici doplní formikárium s živými mravenci. Nedílnou součástí výstavy budou i modely blanokřídlého hmyzu v nadživotní velikosti.

Součástí výstavy bude v den vernisáže také koncert, na kterém vystoupí zpěvačka Monika Načeva a anglický písničkář a bluessový kytarista Justin Lavash.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí