zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tepelná čerpadla zvětšují rozsah využití

22.06.2011
Vytápění, zateplení
Tepelná čerpadla zvětšují rozsah využití

Nová tepelná čerpadla jsou úspornější než jejich předchůdci. Jejich konstrukce vyhovují i extrémně nízkým teplotám.

Pokrok nastává i u tepelných čerpadel, která směřují k úspornějším zařízením. Samozřejmostí se stává jejich provoz i při venkovních teplotách hluboko pod bodem mrazu. Uživatelský komfort podtrhují ovládací displeje nebo dálková ovládání, vysoké výkony umožňují jejich instalaci i ve velkých průmyslových či obchodních objektech. Z plejády firem se do tohoto článku vešly novinky od firem Daikin, NIBE, IVT či Viessmann.

VYROBÍ VÍCE ENERGIE

Po úspěchu s prvním splitovým invertorovým čerpadlem Altherma uvádí společnost Daikin novou verzi nízkoteplotního tepelného čerpadla ERLQ-C, využitelnou i v nejchladnějších regionech. Zařízení pracují až do venkovní teploty -25 °C, přičemž Daikin garantuje topný výkon do -20 °C.

Jednotky o výkonech 11, 14 a 16 kilowattů mají oproti předchozí verzi při chladných venkovních podmínkách o více než 2 kW vyšší výkon. Invertor scroll kompresor totiž dosahuje frekvence až 230 Hz. "Díky tomu klesá potřeba záložního elektrického ohřevu a roste průměrné sezónní SCOP, tedy poměr vyrobené energie k energii spotřebované za celé topné období v dané lokalitě," uvádí firma. Dalším vylepšením je vlastnost, jež pomocí nástřiku kapalné složky chladiva přímo do sání kompresoru pomocí elektronického expanzního ventilu snižuje teplotu na výtlaku z kompresoru už i u jednofázových jednotek. Teplota výstupní vody tak už není závislá na venkovní teplotě a došlo k vyšší účinnosti při ohřevu. Nový hydrobox typu BB umožňuje dosáhnout teploty vody v nádrži až 55 °C bez dohřívání záložním elektrickým ohřevem. Nové jednotky ERLQ-C mají vylepšení týkající se i režimu odtávání.

Nového řešení se dočkalo i proudění chladiva, které se před nastříkáváním do výparníku venkovní jednotky pohybuje ve spodní části výměníku a tím její teplotu udržuje nad bodem mrazu. Až poté je chladivo přiváděno rovnoměrně do výparníku, kde odebírá energii z venkovního vzduchu a vypařuje se. Jednotka tedy snadněji a rychleji odtává, což přispívá k vyšší efektivitě provozu. Inovace přinášejí nižší provozní náklady a nedochází k problémům se zamrzáním ani v extrémních podmínkách. Altherma může být kombinována s podlahovým vytápěním, nízkoteplotními radiátory nebo jednotkami fan coil.

SNÍŽÍ NÁKLADY

Tepelné čerpadlo typu vzduch-voda s novým účinným scroll kompresorem pracujícím při teplotách až do -20 °C vyvinula též švédská společnost NIBE. Zařízení NIBE F2025 ovládá automatický dvoustupňový regulátor výkonu ventilátoru a vyrábí se ve variantách 6, 8, 10 a 14 kW. Řízení čerpadla zajišťuje integrovaný inteligentní řídicí systém.

V letošním roce přichází NIBE s novou generací tepelných čerpadel země-voda, voda-voda pro vytápění rodinných domů i objektů průmyslového využití. "Instalací NIBE F1145 se sníží náklady na energie pro dům až o 80 procent, ale výrazně se sníží i produkce emisí," tvrdí firma. Zařízení na první pohled upoutá velkým barevným panelem s přehlednými symboly a ikonami. Umožňuje ovládání dvou topných křivek pro tělesa a podlahové topení. Mezi další hlavní rysy patří příprava chlazení, časovače pro řízení teploty a ohřevu teplé vody, jakož i ovládání ohřevu bazénu či záznam poruchových stavů pro usnadnění servisu. Nechybí ani příprava pro komunikaci a řízení prostřednictvím mobilního telefonu či internetu. K dispozici je i verze s vestavěným chladicím modulem pro možnost využití čerpadla pro pasivní chlazení s odběrem energie z vrtů a větší "bratr" F1245 s vestavěným zásobníkem o objemu 180 litrů.

Kompaktní novinku pro letošní rok přichystal i domácí výrobce PZP. Systémová jednotka HBX300 nabízí všechny důležité komponenty pro připojení tepelného čerpadla AWX vzduch-voda, zařízení pro ohřev vody, kompletní regulaci vytápěcího systému s tepelným čerpadlem atd. Řešení usnadňuje instalaci čerpadla, šetří prostor ve vytápěném objektu, montážní čas a tím i investiční náklady. Moderní design jednotky ladí s interiérem. Samotné čerpadlo charakterizuje ekologické vytápění, celoroční ohřev vody, případně i v bazénu, a účinný provoz až do venkovní teploty -25 °C. Vlastní kompresorová část je akusticky a tepelně izolována. Díky maximální výstupní teplotě 58 °C je vhodné pro radiátory ve stávajících objektech i pro podlahové a stěnové vytápění v novostavbách.

Úsporné tepelné čerpadlo IVT Greenline HE země-voda dokáže ohřívat topnou vodu až na 65 °C a celoročně tak zajistí příjemnou teplotu a dostatečné množství teplé vody v zásobníku i bez použití elektrokotle. Díky vestavěné regulaci přizpůsobuje chod venkovní teplotě a provoz je tak plně automatický. Zařízení je mimo jiné vybaveno ekvitermním regulátorem REGO 1000 s kaskádním řízením dvou tepelných čerpadel, možným připojením vnitřního čidla s dálkovým ovládáním, řízením ohřevu bazénu, solárního systému a pasivního chlazení. Dalším vybavením je nerezový dvouplášťový zásobník pro ohřev vody s celkovým objemem 225 litrů, z toho 185 litry užitkové vody.

OD RODINNÉHO DOMU PO VELKÉ PROVOZY

Tepelná čerpadla Viessmann berou teplo ze země, spodní vody i vzduchu. Program zahrnuje jejich použití od rodinného domu přes větší obytné budovy a obchodní provozy až po zásobování sítí centrálního vytápění s výkony od 1,5 do 1500 kW. S vysokými výkonovými čísly až 6,0 disponuje Vitocal 300-G, který využívá teplo ze země nebo spodní vody. Nové rozsahy výkonů rozšiřují oblast použití těchto čerpadel i do budov s vyšší spotřebou tepla, jako jsou například vícegenerační rodinné domy, hotely a obchodní budovy. Jako samostatný přístroj je toto tepelné čerpadlo země-voda s topným faktorem až 4,8 k dispozici i s výkony od 21,2 do 42,8 kW. V provedení jako tepelné čerpadlo voda-voda s topným faktorem až 6,0 je maximální tepelný výkon dokonce 58,9 kW. S výstupními teplotami do 60 °C se tato čerpadla hodí pro novostavby i pro modernizaci topných zařízení.

Modulární provedení čerpadla přitom umožňuje kombinace, jež splní požadované výkony. Vyšších výkonů se dosáhne propojením čerpadel na principu Master/Slave. Tepelné čerpadlo Master s regulací se nejprve provozuje samostatně. Zvyšuje-li se potřeba tepla, spustí regulace modulu Master automaticky modul Slave. Potom jsou možné výkony až 85,6 kW u systému země-voda, popřípadě až 117,8 kW systému voda-voda. Ještě vyšších výkonů až 342,8 kW při využití tepla ze země, eventuálně až 471,2 kW u spodní vody se dosahuje zapojením šesti až osmi čerpadel Vitocal 300-G do kaskády. RCD-systém přitom ve všech provedeních sestavuje bilanci ohledně odběru energie z rozvodné sítě a předávání tepla do topení a pitné vody. Tím odpadá starost s dodatečným zabudováním elektroměru a počítače množství tepla.

Tepelná čerpadla Vitocal 300-G mají účinnou protihlukovou izolaci. Jejich plášť s 3D systémem potlačení vibrací kompresorů Scroll zajišťuje u nových zařízení podle velikosti výkonu akustické výkony pod 44 dB (A). Mohou se tedy instalovat blízko obytných místností. Nová regulace Vitotronic s vedením uživatele podle menu, velkým grafickým displejem a ovládacím křížem umožňuje (zatím jen od 21,2 kW) jednoduché parametrizování a obsluhu. Displej zobrazuje topnou křivku v grafické podobě, přehledně se představují i bilance příjmu energie z rozvodné sítě a odevzdání tepla do topení a pitné vody. Se systémem kontroly přes telefonní síť Vitocom je možné i dálkové ovládání a dálková kontrola tepelného čerpadla.

SPECIÁLNÍ ZAŘÍZENÍ

Tepelné čerpadlo může mít i podobu nezávislého zdroje pro výrobu teplé vody za velmi nízké náklady. Tepelné geotermální čerpadlo Aqualea je určeno pro vytápění s recirkulací pro všechny typy zásobníků teplé vody, jako jsou elektrické, solární či plynové. Zařízení lze použít pro nové i stávající systémy vytápění ke snížení spotřeby elektrické energie ohřívače vody. Princip spočívá v cirkulaci obsahu teplé vody v zásobníku na kondenzátor až do dosažení teploty nastavené uživatelem (maximálně 65 °C) v době, kdy se voda nečerpá.

Venkovní systém tvoří horizontální kolektor z mědi potažené polyetylenem, který je umístěn ve výkopu dlouhém 30 metrů a širokém 40 centimetrů v hloubce od 60 do 120 cm v závislosti na podnebí. Vertikální jímání zajišťuje geotermální sonda ze stejného materiálu v 15 metrů hlubokém vrtu a 15 metrů je určeno k připojení. Interiérový modul zahrnuje koaxiální kondenzátor pro vysoké teploty, hermetický kompresor, elektrické připojení do zásuvky, recirkulační čerpadlo na zásobníku teplé vody, elektronickou regulaci a hydraulické připojení. Toto řešení je podle dodavatele úspornější než ohřev teplé užitkové vody tepelným čerpadlem určeným k vytápění.

Velmi malá tepelná čerpadla jsou konstruována zvláště pro nízkoenergetické domy. Společnost Siemens vyvinula čerpadlo menších rozměrů 1200 x 355 x 712 mm a hmotnosti, jež lze pověsit na venkovní zeď. S výkonem 4,7 kW a topným faktorem až 3,2 přesto spolehlivě zásobuje dům teplem.


TECHNICKÁ DATA TEPELNÝCH ČERPADEL

> NIBE F1245

Příkon (0/35 °C): 2,41 kW

Výkon (0/35 °C): 11,57 kW

Topný faktor při 0/35 °C: 4,8 kWh

Rozměry (v x š x h): 1800 x 600 x 620 mm

Čistá hmotnost: 335 kg

Napětí: 400 V (3-fáze+N)

Integrované topné těleso: 9 (6) kW

Chladivo: R407C

Zdroj: NIBE

> Vitocal 300-G (typ WW 145)

Jmenovitý tepelný výkon: 58,9 kW

Chladicí výkon. 48,9 kW

Elektrický příkon: 10,7 kW

Výkonové číslo (COP): 5,5

Rozměry (d x š x v): 1085 x 780 x 1267 mm

Celková hmotnost: 345 kg

Akustický výkon: 44 dB(A)

Zdroj: Viessmann

> Aqualea

Obsah zásobníku s recirkulací: od 50 do 400 l

Maximální hodnota teplé vody: 65 °C

Množství teplé vody k dispozici při 50 °C denně: 600 l

Průměrný příkon: 400 Wh

Spotřeba elektrické energie denně na 300 l: 4,8 kWh

Zdroj: ROSA In

AUTOR: Petr Bayer

Zdroj: STAVITEL

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí