zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda projedná novelu zákona o rostlinolékařské péči

10.08.2011
Zemědělství
Zdraví
Vláda projedná novelu zákona o rostlinolékařské péči

Vláda ve středu projedná novelu zákona o rostlinolékařské péči a změně některých souvisejících zákonů, která má mimo jiné zavést povinnost státu vytvořit a pravidelně aktualizovat národní strategii používání přípravků na ochranu rostlin a vytvořit systém kvalifikace a jejího osvědčování pro profesionální uživatele a prodejce těchto přípravků. Vyplývá to z předkládací zprávy ministerstva zemědělství k materiálu.

Podle návrhu, který do českého právního systému zavádí tři unijní směrnice, mají na tvorbě strategie spolupracovat ministerstva zemědělství, zdravotnictví a životního prostředí. Dokument má snížit rizika a omezit dopady užívání pesticidů na zdraví lidí a životní prostředí.

Novela má také zajistit, aby prodejci přípravků na ochranu rostlin poskytovali zákazníkům odpovídající informace o tom, jak s přípravky zacházet. Pro profesionální použití by měly být přípravky prodávány pouze osobám, které se prokážou příslušným osvědčením o absolvování odborné přípravy. Letecká aplikace přípravků má být možná jen ve zvlášť odůvodněných případech při současném zavedení opatření na ochranu životního prostředí, vod i lidí.

Ochrana zemědělských rostlin, parků i lesů proti škůdcům má být bez použití chemie nebo s co nejnižšími dávkami pesticidů. Návrh zákona zcela nově řeší ochranu obyvatel v obcích a zejména v okolí škol, lázní nebo rekreačních oblastech. Ten, kdo použije pesticidy v těchto místech, bude muset přijmout opatření, která ochrání lidské zdraví, například při chemickém ošetření parku bude povinen oblast označit cedulemi, které na postřik upozorňují.

Ministerstvo zemědělství kabinetu ve středu předloží také návrh využití 80 milionů korun z nespotřebovaných výdajů na účelovou dotaci Podpůrnému a garančnímu rolnickému a lesnickému fondu (PGRLF). Peníze mají být použity na dotaci části z investičních nebo provozních úvěrů, které zemědělci čerpají u tuzemských bank.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí