zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ozonová díra se opět zvětšuje

30.08.2011
Klimatické změny
Ozonová díra se opět zvětšuje

Podle prvního letgošního Antarctic Ozone Bulletinu od World Meteorological Organization se nad Antarktidou znovu objevují náznaky ztenčování ozonové vrstvy. Teplotní podmínky a polární stratosférické oblaky, které ovlivňují rozsah ozonové díry, ukazují, že letošní ztráta ozonu budu v porovnání s jinými sezónami nadprůměrná.

WMO vydala první bulletin antarktického ozonu pro rok 2011.

Takzvaná ozonová díra nad Antarktidou je každoročně se opakující jev na přelomu zimy a jara na jižní polokouli. Způsobují ji nízké teploty a vysoké koncentrace látek, které způsobují rozpad molekul ozonu ve vysokých výškách. Mezinárodní úmluvy sice vedou k omezování vypouštění takovýchto látek do ovzduší, na ozon ale dnes působí látky vypuštěné i před několika desetiletími. Mají totiž velmi dlouhou dobu setrvání v atmosféře (lifetime).

Během poloviny srpna byl rozsah ozonové díry srovnatelný se stavem v minulých letech. Předpokládá se ale, že s přesouváním slunce směrem k jihu začne rychlost rozpadu ozonu ještě stoupat, bude ale také záležet na meteorologických podmínkách v dané oblasti.

Autor: WMO, MP, meteocentrum.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí