zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

První společnost na světě s certifikátem ISO 50001:2011

30.08.2011
Energie
EMS
První společnost na světě s certifikátem ISO 50001:2011

Tepelná elektrárna v Indii, Danahu Thermal Power Station of Reliance Infrastructure Ltd., byla jako první na světě certifikována dle nového standardu ISO 50001:2011...

ISO 50001:2011 je nový standard, poskytující metodiku založenou na struktuře požadavků tohoto standardu ke snižování energetické náročnosti organizace a neustálému zvyšování její energetické efektivnosti. Systém vychází z kompletního přehledu spotřeb všech hlavních i pomocných zařízení (vybavení včetně budov), zlepšení sledování spotřeby při všech operacích a určení energetické využitelnosti a spotřebních limitů pro nejdůležitější využití energie a zavádění odchylky kontroly provozu a údržby.

ISO 50001 představuje ucelený a jasný přístup k inteligentnímu využívání energie, umožňuje organizacím snížit spotřeby energií jejich racionálním využíváním včetně zavádění nových obnovitelných zdrojů energie. Norma je snadno integrovatelná s ostatními systémy řízení, zejména s ISO 9001 a ISO 14001. Hlavním přínosem pro organizace je systematická identifikace a aplikace příležitostí pro úspory energií díky systémovému přístupu a v neposlední řadě získání "zelené" image.

Tepelná elektrárna v Danahu patří do skupiny Reliance Infrastructure Ltd., největšího soukromého podniku v energetice. Elektrárna má výrobní kapacitu 2 x 250 MW, používá jako primární palivo hlavně uhlí. Je v provozu od roku 1996 a je leaderem v oblasti úspor energií.

"Po zavedení Systému řízení energie (Energy Management Systems) se výrazně zlepšilo sledování spotřeby. To umožnilo další plánování a zvýšení úspor energie do budoucna. Tento široký přístup významně přispěl k úspěšnému výsledku společnosti v roce 2010-11."
Mr Rajendra Nandi, Plant Manager of Reliance Infrastructure, Thermal Power Station in Dahanu, India

Mezi nevýznamnější přínosy zavedení standardu patří kompletní přehled spotřeby všech hlavních i pomocných zařízení včetně budov, zlepšení sledování spotřeby přes všechny operace, definování energetické využitelnosti a spotřebních limitů pro nejdůležitější využití energie a zavádění odchylky kontroly provozu a údržby. Vedení společnosti provedlo řadu cílených investic již od března 2010, odhadovaná úspora bude činit přibližně 96,4 milionů indických rupií ročně. Elektrárna získala ocenění od Konfederace indického průmyslu jako nejlepší ve své energetické třídě. Je první společností na světě, která obdržela certifikát v souladu s požadavky ISO 50001:2011. Certifikační audity byly provedeny v oblasti energetické účinnosti pobočkou Bureau Veritas v Mumbai.

Efektivní zavedení standardu přináší organizacím v prvé řadě nesporné úspory energií, a tedy i nákladů a zlepšení environmentálního image. Certifikace navíc prokazuje systémový přístup v této oblasti a záruku trvalého zlepšování ve smyslu synergie úspor nákladů a snižování zátěže životního prostředí.

Reliance Infrastructure Ltd - Dahanu Thermal Power Station
Mr Rajendra Nandi, Head of Dahanu Thermal Power Station
+91 2528 225 000-09
www.rinfra.com

Bureau Veritas- Head Office
Mr Baudouin Hue, Global Product Manager for Energy Management
Phone : + 33 1 55 24 76 89
baudouin.hue@bureauveritas.com

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
6
3. 2020
6-8.3.2020 - Konference
Praha, KZ Domovina
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí