zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nejnižší nabídku v ekotendru podal Marius Pedersen Engineering

13.09.2011
Sanace, staré zátěže
Nejnižší nabídku v ekotendru podal Marius Pedersen Engineering

Nejlevnější nabídku v tendru na odstranění starých ekologických škod podala firma Marius Pedersen Engineering, a to 56,8 miliardy korun. Další zájemce Geosan Group nabídl ekologické škody odstranit za 57,8 miliardy Kč a třetí účastník soutěže Environmental Services ze skupiny J&T za 65,5 miliardy korun. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnilo ministerstvo financí. Rozhodujícím kritériem pro úspěch v tendru je právě cena. Případného vítěze však musí schválit vláda a v případě, že tak neučiní, tendr bude zrušen.

Marius Pedersen Engineering uvedl, že cena, kterou v tendru nabídl, se skládá ze skutečných nákladů na odstranění ekologických škod ve výši 35 miliard korun. K tomu si společnost připočetla 15procentní přirážku za přenos případných rizik ze státu na společnost. "Zbytek ceny tvoří finanční a pojistné náklady, které zohledňují více než desetiletý horizont zakázky a konečně zhruba osmiprocentní zisk," uvedla společnost.

Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je asi 114 miliard korun. Podle kritiků tendru by ale k likvidaci škod mohla stačit třetinová částka. Podle ministerstva životního prostření je reálná suma zakázky kolem 40 miliard, podle nevládních organizací dokonce jen 25 miliard korun. I kvůli této kritice nyní ministerstvo financí nechává hodnotu zakázky prověřit.

Koaliční Věci veřejné i Občanská demokratická strana chtějí podle dnešního vyjádření pro server iDnes.cz celou zakázku zrušit. "Stále žasnu, jak mohla být zakázka vyhlášena tímto způsobem. Ta zakázka vůbec neumožňuje zkontrolovat, jestli se tam nekrade. Jsem přesvědčen, že rozepsání na mnohem menší zakázky bude stát mnohem méně peněz," řekl předseda VV Radek John. "Já si myslím, že ten tendr by měl být zrušen. Ta cena je příliš vysoká," uvedl i šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Protikorupční organizace Transparency International minulý týden vládu vyzvala, aby vítěze v tendru nevybrala. Podle ředitele organizace Davida Ondráčky by to byl největší jednorázový korupční obchod v historii země. Výběrové řízení se podle něj stalo politickou zakázkou, kterou protlačuje ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) proti názoru premiéra Petra Nečase (ODS). MF kritiku důrazně odmítlo.

Hodnotící komise bude podle mluvčího MF Ondřeje Jakoba následujících 14 dní konstrukci cenových nabídek jednotlivých uchazečů hodnotit. Podle něj komise předloží závěrečnou písemnou zprávu zřejmě do konce září. "Následně bude muset ministr financí podepsat rozhodnutí a existují i lhůty na odvolání. V případě bezproblémového průběhu předpokládám, že ministerstvo předloží vítěznou nabídku vládě ke schválení na přelomu října a listopadu," uvedl dnes pro ČTK Jakob.

Oponentní posudky ohledně ceny zakázky, které si nechalo ministerstvo vytvořit od poradenských firem Deloitte Advisory a Ernst & Young, budou podle Jakoba otevřeny až při jednání vlády o schválení, či neschválení vítěze tendru.

Složení devítičlenné hodnotící komise schválila vláda na konci srpna. Jsou v ní tři zástupci MF, po dvou za ministerstvo průmyslu a obchodu a životního prostředí a po jednom zástupci ministerstva spravedlnosti a úřadu vlády.

Stát musí staré ekologické škody odstranit, protože to slíbil vlastníkům zamořených území. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění státu mohou hrozit i žaloby nebo arbitráže. Obří ekologickou zakázku vláda schválila v červnu 2008, MF ji ale muselo dočasně zastavit kvůli stížnostem některých účastníků tendru. Těch se původně přihlásilo šest, ministerstvo v prvním kole tři z nich vyřadilo.
Tendr na odstranění starých ekologických škod se týká více než 600 lokalit po celém Česku. Jde například o areál Kovošrotu Praha v Kolíně, Českých Budějovicích nebo Praze. Dále seznam uvádí třeba Papírny Jindřichov, areály společností Paramo, Unipetrol, Spolana, Mora Moravia, Velamos, Škoda Auto, OKD, Benzina nebo Avia.

Největší garance se týkají společnosti OKK Koksovny Ostrava. Tam vláda schválila garance za téměř 28 miliard korun, takzvané zbytkové garance po zohlednění již provedených prací činí zhruba 25 miliard korun. Jak ale již dříve upozornilo MF, garance jsou pouhou horní hranicí toho, co se stát zavázal uhradit. Neznamená to tedy, že tolik peněz odstranění škod bude skutečně stát.


Největší staré ekologické zátěže (v mil. Kč):

Společnost Garance schválená vládou Zbytková garance
OKK Koksovny, a.s. 27.800 25.076
Unipetrol, a.s. 6012 1546
VÍTKOVICE, a.s 4931 4528
Synthesia, a.s. 3120 2668
Spolana a.s. 8159 2708

Zdroj: MF

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí