zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Státní veterinární správa rok a půl neplnila rozhodnutí soudu

29.10.2011
Zemědělství
Šlendryján
Státní veterinární správa rok a půl neplnila rozhodnutí soudu

Děti Země chtěly informace o metodickém pokynu, málem je nedostaly ani přes vyhraný soud

Státní veterinární správa rok a půl neplnila rozhodnutí soudu, když se vyhýbala poskytnutí svého metodického návodu Dětem Země. Ty přitom již na začátku loňského roku vyhrály u Městského soudu v Praze spor o poskytnutí informací. Ačkoliv soud nařídil veterinární správě vydat informace do 30 dnů, úřad je poskytl až nyní. Podle aktivistů to ukazuje mimo jiné na trvající neuspokojivý stav práva na svobodný přístup k informacím.

"Na této kauze je vidět, jak je v případě arogantního chování úřadu obtížné a hlavně zdlouhavé získat informace, i když na ně má veřejnost podle zákona nárok," komentuje událost Martin Hyťha z Dětí Země. Od podání žádosti o informace do jejich obdržení uplynulo celkem více než 4,5 roku.

Státní veterinární správa informace poslala až poté, co Děti Země podaly další žádost, ve které se ptaly, kdy a jak úřad splnil nařízení dané rozsudkem. "V době, kdy nám úřad informace poskytl, jsme již začali připravovat návrh na exekuci," dodává Hyťha.

Děti Země žádaly o metodický pokyn Státní veterinární správy č. 1/2000, neboť se na něj odkazovala Krajská veterinární správa pro Zlínský kraj ve své odpovědi na někdejší podnět Dětí Země, v němž žádaly o prošetření provozu velkochovu brojlerů firmy Lukrom v Králově u Uherského Brodu.

"Po prostudování zaslaného dokumentu zjistíme, zda pro nás mají informace po tak dlouhé době vůbec ještě smysl. Mezitím se totiž například zásadně změnila legislativa týkající se chovu hospodářských zvířat," uzavírá Hyťha.

Kontakty:
Martin Hyťha, Děti Země, tel.: 606 104 784
Milan Malena, Státní veterinární správa ČR: 227 010 143

Chronologický vývoj kauzy:
o 15. 2. 2007: Děti Země - Plzeň podávají Státní veterinární správě žádost o informace
o 16. 3. 2007: Děti Země - Plzeň podávají k Ministerstvu zemědělství ČR odvolání proti rozhodnutí o odepření informací
o 22. 6. 2007: Děti Země - Plzeň podávají správní žalobu
o 29. 3. 2010: doručen rozsudek Městského soudu v Praze: Státní veterinární správě ČR soud nařizuje poskytnout informace Dětem Země nejpozději do 30 dnů
o 17. 9. 2011: Děti Země - Plzeň podávají Státní veterinární správě ČR žádost o informace, kdy a jakým způsobem splnila rozhodnutí soudu
o 4. 10. 2011: Státní veterinární správa ČR poskytla požadované informace (po více než 4,5 letech od podání žádosti)

Kampaň Dětí Země týkající se velkochovů hospodářských zvířat: www.detizeme.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí