zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Špičková třídicí linka v Čáslavi je přínosem životnímu prostředí

25.11.2011
Odpady
Špičková třídicí linka v Čáslavi je přínosem životnímu prostředí

Přispět k čistému životnímu prostředí pro nás i budoucí generace je úkolem nás všech. Důležitým krokem k tomu je také systematické třídění odpadu. Proto v areálu řízené skládky společnosti AVE CZ odpadové hospodářství s. r. o. v Čáslavi vznikla moderní třídicí linka komunálního odpadu. Jde o jedno z nejmodernějších a nejvýkonnějších zařízení svého druhu nejenom v České republice, ale i ve střední Evropě. Bylo postaveno během rekordních šesti měsíců.

Ing. Radek Doležal, regionální ředitel AVE CZ odpadové hospodářství, připomíná, že výběrové řízení na dodavatele technologií nebylo postaveno pouze na ukazateli nejnižší ceny, nýbrž na kvalitě dodaného zařízení. >>Halu pro technologii nám dodal švédský výrobce, veškeré dopravníky, lis a kabinu pak český výrobce a dodavatel,<< poznamenává Ing. Radek Doležal. Protože třídicí linka se nachází v lokalitě s vysokou hladinou spodní vody, rozhodl se investor vybudovat celou stavbu na mikropilotech. >>Vnitřek haly je vybaven nátěrem zabraňujícím srážení vody a kromě toho jsou i jímky pro technologii jištěny trojnásobnou hydroizolací,<< konstatuje Ing. Radek Doležal.

OTÁZKA: Čím se linka v Čáslavi odlišuje od jiných svého druhu?

Kabina je plně klimatizována a je vybavena rekuperací. Příjmový dopravník do lisu typu STR (speciálně vyvinutý dopravník pro účely odpadového hospodářství ) snese maximální zatížení v řádu několika tun. Lis vyvine lisovací tlak 80 tun a jeho kapacita je až 490 m3/hodinu.

OTÁZKA: Jaká je kapacita linky?

Při dvousměnném provozu činí 15 tisíc tun za rok. Proto zde můžeme zpracovávat odpady nejenom z celého Středočeského, ale i Pardubického kraje - a stále ještě máme rezervy. Za zmínku také určitě stojí skutečnost, že poloautomatická linka je vybavena jedním vynášecím a pěti třídicími boxy, které je možné rozdělit na polovinu. Tím je tedy možné současně třídit 11 komodit! Což je naprosto unikátní. Jsem proto rád, že toto zařízení máme u nás, v Čáslavi.

OTÁZKA: V čem spočívá přínos tohoto zařízení pro Čáslav a celý zdejší region?

V první řadě je to ekologický přínos. Možnost vytřídit komunální odpad totiž zaručuje, že se na skládku dostane už jen takový odpad, který nelze dále zpracovat. Ostatní vytříděné složky naopak putují k dalšímu využití. Pro životní prostředí to znamená nevyčíslitelnou hodnotu. Chceme však také přispět k výchově ke zdravému a čistému životnímu prostředí. Na naši linku proto budeme pořádat exkurze, a to jak pro odbornou, tak laickou veřejnost, hlavně však pro děti a studenty z našeho regionu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
10. 2020
1.10.2020 - Seminář, školení
hotel Hesperia
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí