zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Když pořizovat bydlení, tak úsporné

24.01.2012
Ekologické stavění, bydlení
Když pořizovat bydlení, tak úsporné

Developerských i typových projektů, které reflektují zvyšující se zájem o úspory energií, v Česku stále přibývá.

Ceny energií v letošním roce opět vzrostly, a tak každý hledá způsoby, jak snížit náklady na bydlení. V zásadě jedinou cestou, která má z dlouhodobého hlediska smysl, je pořídit si dům či byt, který bude spotřebovávat energií co nejméně. Tedy dům nízkoenergetický či pasivní. Je však zapotřebí počítat s tím, že náklady na pořízení takového bydlení budou zhruba o třetinu až polovinu vyšší než v případě energeticky standardního domu.

Z architektonického hlediska neexistuje nějaký univerzální nízkoenergetický a pasivní dům, naopak - může jít o stavbu zděnou, dřevěnou, montovanou z prefabrikovaných částí či postavenou z hlíny nebo slámy.

Můžete se pustit do individuální výstavby, nebo si vybrat některý z typových projektů, například od společností Bahal či Ekord, které se specializují na nízkoenergetické stavby. Uspějete i v případě developerských projektů. K zajímavým patří třeba Krásné Počernice či Ecocity Malešice, oba v hlavním městě. První z nich se začal na jižním okraji Horních Počernic rodit v polovině loňského roku a dokončen by měl být letos na podzim. Za projektem stojí ateliér Hlaváček & Partner. Krásné Počernice jsou přímým pokračovatelem projektu "V Lukách" oceněného titulem Stavba roku, který byl kolaudován v roce 2008. Zahrnují tři bytové domy se 43 bytovými jednotkami v dispozicích 1+kk až 4+kk. K většině bytů patří terasa či předzahrádka. Soubor doplňuje jeden dvoupodlažní rodinný dům v dispozici 5+kk. Projekt je koncipován jako nízkoenergetický. Každý z domů bude vybaven tepelným čerpadlem vzduch-voda, které je společně s rekuperací vzduchu zárukou velmi nízkých provozních nákla dů. To, že všechny budovy v projektu Krásné Počernice splňují ta nejpřísnější kritéria, dokazuje zisk Průkazu energetické náročnosti budovy typu A.

Ecocity Malešice je zřejmě zatím nejrozsáhlejším bytovým projektem v pasivním standardu v České republice. Ve dvou etapách by na dohled Malešického parku na Praze 10 mělo vyrůst celkem 100 bytů. Prodej první etapy, čítající 44 bytových jednotek, byl již zahájen, s výstavbou by se mělo začít v letošním roce. Počítá se s nejmodernějšími technologiemi - především s řízeným větráním s rekuperací vzduchu, přičemž součástí větracího systému budou i prachové filtry, které výrazně omezí množství prachu v bytě. Na požádání může být prachový filtr nahrazen pylovým a je možno vytvořit ideální prostředí pro alergiky. V oknech budou izolační trojskla, které v zimě udrží teplo uvnitř a v létě mu naopak zabrání v přístupu do bytů. Architektura domů navíc počítá s předsazenými konstrukcemi, okna mají výbavu pro elektronicky ovládané žaluzie. Pro teplovodní vytápění domů a ohřev vody bylo zvoleno ekologické využití odpadního tepla z teplárny Malešice. Ani mimo metropoli ovšem nejste b ez šance. V Líbeznici u Prahy zbývá k prodeji pár posledních řadových nízkoenergetických domů v již dokončeném projektu Líbeznický dvůr. Na počátku výstavby je naopak Bášť, nedaleko severní hranice Prahy, kde by mělo postupně vyrůst 15 samostatně stojících pasivních rodinných domů se zajímavou architekturou. Výrazným prvkem je v tomto případě zatravněná plochá střecha. Taková střecha je nejen atraktivní, ale má i řadu praktických předností. Za prvé tepelně a zvukově izoluje, zadržuje vodu, prach i pyly, čímž zlepšuje mikroklima. Na samotný dům příznivě působí i snížení tepelných rozdílů mezi dnem a nocí a létem a zimou. Díky tomu není konstrukce tak zatěžována a prodlužuje se i životnost stavby.

Domy v Bášti budou dřevostavby, na výběr máte ze dvou typů, oba jsou přízemní. Domy jsou prodávány včetně pozemků o velikosti od 600 do 650 metrů čtverečních. Samozřejmostí je
tepelné čerpadlo vzduch-voda, řízené větrání s rekuperací tepla, podlahové vytápění, dřevěná okna s izolačním trojsklem, exteriérové rolety. Průměrné měsíční náklady na vytápění by tak neměly překročit 600 korun.

O tom, že zájem o domy, které uspoří energetické náklady, stoupá, svědčí i každoroční nárůst jejich počtu. Podle Kateřiny Tydlačkové z Centra pasivního domu stálo v České republice na konci roku 2009 něco málo
přes 100 pasivních domů. "Ke konci roku 2011 to bylo zhruba 400 jednotek v pasivním standardu," uvedla Tydlačková s tím, že přesná čísla budou známa v únoru. Počet nízkoenergetických domů pak podle ní dosahuje řádu tisíců.

Zároveň přestává platit, že takový dům "není hezký", protože v něm úspory dominují nad estetikou. V řadě případů se již podařilo obojí dokonale skloubit. Ideálním příkladem je výše zmiňovaný projekt Bášť a především individuálně vznikající domy. Architektonicky zajímavý, přitom nanejvýš úsporný rodinný dům například nedaleko Olomouce "ušil na míru" rodině Machurových ateliér Donlič.

Vybírat a hledat inspiraci tedy je kde. Při pořizování úsporného bydlení si ale dejte si pozor na kvalitu. Jen pečlivost a skutečně bezchybné provedení celé stavby zaručí požadované vlastnosti a předejde vzniku tepelných mostů, neboli míst, kde dochází ke zvýšenému úniku tepla. Kritickými oblastmi jsou třeba osazení oken a dveří, napojení střešní konstrukce a další místa, kde dochází ke střetu různých stavebních prvků a různých materiálů.

Zcela zásadní roli hrají v případě úsporného bydlení okna, která jsou z hlediska úniku tepla nejslabším článkem.
Proto se k jejich zasklení používají izolační dvojskla či trojskla. V objektu uzavřeném okny, která nelze otevírat, aby nedocházelo ke zbytečným únikům tepla, přichází na řadu řízené větrání. Obyvatelé domu tak mají zcela pod kontrolou množství vyměňovaného vzduchu, jeho kvalitu a dobu výměny. Řízení větrání je spojeno s rekuperací tepla. Při ní je z místností odsáván teplý, vydýchaný vzduch. Současně je dovnitř z venkovního prostředí nasáván vzduch čerstvý. Oba se "potkávají" v rekuperačním výměníku, kde si vzájemně předávají teplo. Podle konstrukce výměníku a rychlosti proudění vzduchu může být účinnost až 90 procent. Takovou budovu není nutné vytápět běžným způsobem. Takto získané teplo ale nestačí na vytopení domu v mrazivých zimních dnech. K tomu je ideální tepelné čerpadlo. Pomůže stlačit náklady na topení na zhruba 13 až 15 tisíc korun za rok u standardní zateplené novostavby, u pasivních a nízkoenergetických domů je úspora ještě větší. U čerpadla je ovšem zapo třebí počítat s vyššími počátečními náklady - i nejlevnější typ vyjde minimálně na dvě stě tisíc korun.

AUTOR: Lenka Brdková
spolupracovnice redakce.

Úsporné bydlení

Pasivní není nízkoenergetický?

Novostavba mívá roční spotřebu obvykle mezi 100 až 130 kWh na metr čtvereční.
Nízkoenergetický dům má roční plošnou měrnou potřebu tepla na vytápění maximálně 50 kWh na metr čtvereční.
Pasivní dům je ještě úspornější. Jeho roční potřeba tepla na vytápění nepřesahuje 15 kWh na metr čtvereční. Pozor, všechny tyto hodnoty se týkají jen vytápění, nikoli veškeré spotřeby energií pro domácí spotřebiče jako třeba pračka.

Solární nebo fotovoltaické?

Oba panely, které využívají slunečního záření, sice vypadají na střeše dost podobně, jejich funkce jsou odlišné.
Solární panely "jen" ohřívají vodu, lze je využít třeba při teplovodním vytápění či k ohřevu vody.
Fotovoltaické panely mohou poskytnout alespoň částečnou energetickou nezávislost. "Vyrábějí" totiž ze Slunce elektrickou energii. Protože vyráběný proud je stejnosměrný, je nutné ho přeměňovat pomocí takzvaných střídačů na proud střídavý.

Systém země-voda nebo vzduch-voda?

Tepelná čerpadla se dělí se podle zdroje využívaného tepla. Pohonnou jednotkou čerpadla je elektrický kompresor.
Typ země-voda odebírá teplo z hlubinného vrtu o hloubce 50 až 100 m, nebo z plošného kolektoru, to znamená ze systému trubek uložených v zemině v nezámrzné hloubce.
Čerpadlo vzduch-voda nebo vzduch-vzduch získává teplo z okolního vzduchu.
Tepelné čerpadlo systému voda-voda odbírá teplo z vodního toku, rybníku nebo z vrtu - studny.

Průkaz energetické náročnosti budovy

Průkaz udává, jak je dům úsporný z hlediska spotřeby energií. Zahrnuje všechny energetické systémy, které lze ovlivnit návrhem stavby, tedy vytápění, chlazení, větrání, teplou vodu a osvětlení. Je povinný pro všechny nově stavěné domy. Vyhovující jsou domy zařazené v kategoriích A až C. Od třídy D je objekt klasifikován již jako nevyhovující a úřady nepovolí jeho stavbu. Pokud se to stane, zároveň dostanete doporučení, jak projekt upravit. Nejpozději od června letošního roku bude třeba průkaz předkládat i při prodeji a pronájmu starších domů a bytů. Když tato nemovitost skončí v nevyhovující kategorii D až G, nebudete ale muset dělat žádné úpravy.

200 tis. Kč
stojí nejlevnější typ tepelného čerpadla vzduch-voda. Navíc je mu třeba uzpůsobit topný systém v domě - ideální je podlahové teplovodní topení či teplovzdušné podlahové konvektory.

Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí