zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nákladní tramvaje v evropských městech sváží i odpadky

23.01.2012
Doprava
Odpady
Urbánní ekologie
Nákladní tramvaje v evropských městech sváží i odpadky

V několika evropských městech pyšnících se tramvajovou dopravou sloužily upravené vlečné vozy v průběhu první i druhé světové války k přepravě uhlí, válečného materiálu i k zásobování obchodů. V rozbombardovaných městech i k přepravě rakví s mrtvými. Ideu "čistých" nákladních tramvají, které by z centra měst vytlačily alespoň část nákladní rozvážkové dopravy, se pokusil roku 2000 vzkřísit drážďanský dopravní podnik DVB AG (Dresdner Verkehrsbetriebe AG).

DRÁŽĎANSKÉ CARGO TRAM

Z propagačních důvodů v centru Drážďan zbudovaná "Skleněná továrna VW", umožňující obyvatelům i turistům sledovat montáž automobilů VW, je od roku 2001 zásobována potřebnými díly (motory, karoseriemi a komponenty) z vlastního závodu ve Friedrichstadtu dvojicí pětičlánkových obousměrných nákladních tramvají s logem "CarGo-Tram". Soupravy byly vyrobeny s použitím podvozků vyřazených českých tramvají ČKD-T4D strojírnou Schalker Eisenhütte. Zesíleno bylo sekundární vypružení a hnací podvozky dostaly účinnější typ kolejnicových brzd. Mezi řídicími vozy na čelech mají tři vložené vozy pro přepravu nákladu s bočnicemi tvořenými hliníkovými zasouvacími dveřmi. Celkový objem nákladního prostoru 214 m3 pojme až 60 t nákladu a souprava tak ušetří jízdu tří kamiónů dopravně přehuštěným centrem města. Soupravy CarGo Tram jsou zařazovány dvakrát za hodinu mezi tramvajové linky č. 1, 2, 4 a 12 v době "oken" jejich jízdního řádu. Motorovým výkonem 900 kW dosahují rychlost až 50 km/h, takže nebrzdí tramvajový provoz. Obyvatelé se už s nákladními tramvajemi v ulicích sžili. Zajíždění souprav z odbočky do "Skleněné továrny" se stalo pro turisty zajímavou atrakcí. Provoz je podle sdělení DVB AG ziskový, a kontrakt je podepsán na 15 let.

Pro městské obyvatele je však přínosnější způsob, jakým nákladní tramvaje začaly nedávno využívat Vídeň a Zurich.

GÜTERBIM ZÁSOBUJE VÍDEŇSKÉ OBCHODY

Vídeňský dopravní podnik Wiener Linie zahájil zkušební provoz nákladní tramvaje "GüterBim" 17. května 2005 v rámci programu inteligentní infrastruktury městské dopravy. Starší pomocná tramvaj má ve vleku 19 m dlouhý plošinový vůz na čtyřnápravových podvozcích, s hliníkovou skříní s posuvnými dveřmi po obou stranách, vyrobenou karosárnou společnosti Schwarzmüller. Podlahový systém uvnitř umožňuje naložení palet nebo skříní s nákladem až 13 t. Přívěs je vybaven tramvajovými i tlakovzdušnými železničními brzdami, které soupravám umožňují i jízdu po tratích U-Bahn a po železnici. Několik společností spojilo svoje úsilí k pokusům, jak zejména v nočních hodinách využít možnosti zásobovat kolejovou infrastrukturou několik obchodních domů v centru města zbožím a potravinami v systému řízeném logistickým centrem.

E-TRAMVAJ V ZURICHU SVÁŽÍ ODPADKY

Již od roku 2003 sváží ve veřejně vyhlášených termínech od 9 sběrných stanic v historickém centru města občany přinesené odpady tramvaj s párem kontejnerů na krátkých plošinových přívěsných vozech. Tímto způsobem organizuje městská správa každý týden sběr kovů a k likvidaci určených spotřebičů - od praček až po televizory. Ekologický způsob si občané pochvalují a v rámci programu "bezautomobilové domácnosti" byl vyhodnocen jako nejlepší řešení. Spolupráce dopravního podniku s komunálním podnikem pro sběr odpadů hledá cestu pro rozšíření v dosahu tramvajových linek až na periferii.

CITYCARGO V AMSTERODAMU PADLO

Za nadšení vyjela v březnu 2007 tříčlánková nákladní tramvaj CityCargo i na koleje v centru Amsterodamu. Počítalo se s tím, že s pomocí dodávkových elektromobilů při nakládání i vykládání zboží u skladů několika obchodních domů tak odpadne až 2500 zásobovacích rozvážkových automobilů, a ulehčí městu od exhalací. Snahy propojit hustou tramvajovou dopravu s logistickými požadavky na krátká zastavení při nakládání a vykládání nevyšly. Ale přesto myšlenka ještě není zcela mrtvá, stále se objevují snahy o jeji oživení.

ZDROJ:http://technik.ihned.cz/, upraveno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí