zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nárůst výroby solární energie může dál zvýšit ceny elektřiny

15.05.2012
Energie
Nárůst výroby solární energie může dál zvýšit ceny elektřiny

Výroba elektřiny ze solárních zdrojů byla loni vyšší, než se odhadovalo při stanovení cen elektřiny. Distributoři tak vyplatili vyšší podporu a mají nárok na kompenzaci, která zdraží elektřinu v příštím roce. Informuje o tom deník E15. Regulační úřad potvrdil, že náklady budou do cen započteny. Údaje ale nepovažuje za definitivní. Podle firem ČEZ Distribuce i E.ON Distribuce půjde celkem o miliardy korun.

"ČEZ Distribuce zaplatila v roce 2011 na podpoře výroby o 0,7 miliardy korun více, než byly její příjmy pokrývající jí náklady spojené s podporou," uvedla firma ze skupiny ČEZ. Výroba elektřiny z fotovoltaických zdrojů napojených na síť této společnosti byla zhruba o čtvrtinu vyšší, než bylo započteno do cen v roce 2011.
V případě E.ON Distribuce byla podle deníku výroba solární elektřiny vyšší o 12 procent. Společnost uvádí, že zaplatila za rok 2011 na podpoře o 108 milionů korun více, než byly její příjmy na pokrytí nákladů.

"O číslech bude možné hovořit až po vyhodnocení výkazů zhruba v polovině června," uvedla Jarmila Lehnerová z ERÚ. Úřad počítá také s tím, že distributorům bude nutné zároveň kompenzovat ztráty z minulých let. Pro příští rok tak prý zbývá vypořádat zhruba tři miliardy korun na podporu výroby z obnovitelných zdrojů, kombinované výroby elektřiny a tepla a druhotných zdrojů.

Informace distributorů potvrzují, že drtivá část podpory připadá na solární elektrárny postavené do roku 2010, píše list.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí